30 marca 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Poczet Lekarzy
medycyna praktyczna dla pacjentów

Lekarz sportowy Warszawa

Parametry wyszukiwania:

 Wszyscy  A B C Ć Č D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ź Ż

Wyniki wyszukiwania

Lekarz Renata Jeżewska-Szerszeń

Internista, Specjalista medycyny pracy, Lekarz sportowy

Choroby wewnętrzne, Medycyna pracy, Medycyna sportowa

Lekarz Witold Kawczyński

Internista, Kardiolog, Specjalista medycyny pracy, Lekarz sportowy

Choroby wewnętrzne, Kardiologia, Medycyna pracy, Medycyna sportowa

Lekarz Jarosław Krzywański

Internista, Lekarz sportowy

Choroby wewnętrzne, Medycyna sportowa

Lekarz Krzysztof Osman

Lekarz sportowy, Neurolog

Medycyna sportowa, Neurologia

Lekarz Tomasz Rybak

Lekarz sportowy, Neurochirurg, Specjalista rehabilitacji medycznej

Medycyna sportowa, Neurochirurgia, Rehabilitacja medyczna

Lekarz Małgorzata Sikorska

Internista, Lekarz sportowy

Choroby wewnętrzne, Medycyna sportowa

Dr med. Janusz Szajewski

Internista, Lekarz sportowy, Toksykolog

Choroby wewnętrzne, Medycyna sportowa, Toksykologia kliniczna

Poczet Lekarzy zawiera wyłącznie wizytówki stworzone przez lekarzy. Jesteś lekarzem i nie ma Cię w bazie: stwórz wizytówkę!

Przeczytaj też

  • Czy kreatynę może stosować osoba chora na dnę moczanową?
    Czy monohydrat kreatyny może wpływać na podwyższony poziom kwasu moczowego w osoczu? Pytam w kontekście dny moczanowej.
    Więcej

    Pytanie nadesłane do redakcji

    Mam pytanie do lekarza sportowego. Czy monohydrat kreatyny może wpływać na podwyższony poziom kwasu moczowego w osoczu? Pytam w kontekście dny moczanowej. Dziękuję

    Odpowiedział

    dr hab. med. Ernest Kuchar
    specjalista medycyny sportowej
    Poradnia Medycyny Sportowej we Wrocławiu

    Kreatyna jest naturalnym składnikiem diety, dzienne spożycie w pokarmach wynosi około 1-2 g. W suplementacji stosuje się jednak wyższe dawki, rzędu 5-10 g dziennie. W badaniach obserwowano związek miedzy stężeniem w surowicy kwasu moczowego i kreatyniny, metabolitu kreatyny, jak też wydalaniem z ich z moczem. Wykazano, że suplementacja kreatyny może prowadzić do zwiększonej syntezy w organizmie kwasu moczowego i jego zwiększonego wydalania z moczem.

    Nie jest to szkodliwe zjawisko u osób zdrowych, jednak nie ma pewności, jakie będą jego konsekwencje zdrowotne u pacjentów z dną moczanową. W piśmiennictwie nie znalazłem jasnych przeciwwskazań do stosowania kreatyny u chorych na dnę moczanową, jedynie pojedyncze doniesienia o wystąpieniu napadów dny u sportowców cierpiących na dnę moczanową, którzy stosowali suplementację kreatyną. Nie jest pewne czy był to zwykły zbieg okoliczności, bo przecież napady dny moczanowej czasami się zdarzają, czy związek przyczynowy-skutkowy z suplementacją. W związku z tym zalecałbym ostrożność.

    Może Pan spróbować suplementacji kreatyną, pod warunkiem regularnej kontroli stężenia kwasu moczowego we krwi oraz odstawienia tego suplementu w razie wystąpienia napadu dny moczanowej.

  • Przyznanie stopnia niepełnosprawności choremu na ZZSK
    Mam zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i pierwotną obustronną gonartrozę. Czy mam jakieś szanse starać się o stopień niepełnosprawności?
    Więcej

    Pytanie nadesłane do redakcji

    Mam zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i pierwotną obustronną gonartrozę. Czy mam jakieś szanse starać się o stopień niepełnosprawności?

    Odpowiedziała

    prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
    Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii
    Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

    Oczywiście, że istnieje taka szansa. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest chorobą przewlekłą, postępującą, prowadzącą do niepełnosprawności. Jeżeli równocześnie wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe w stawach kolanowych - to jest jeszcze zwiększone zagrożenie niepełnosprawnością. Odpowiednie postępowanie proszę rozpocząć pod kierunkiem lekarza rodzinnego - potrzebna będzie konsultacja u specjalisty - reumatologa.

  • Czy zrobienie tatuażu w chorobie tkanki łącznej jest obarczone ryzykiem?
    Choruję na mieszaną chorobę tkanki łącznej. Czy zrobienie tatuażu to ryzyko?
    Więcej

    Pytanie nadesłane do redakcji

    Choruję na mieszaną chorobę tkanki łącznej. Czy zrobienie tatuażu to ryzyko?

    Odpowiedziała

    prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
    Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii
    Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

    1. Tak!!! Tatuaż to zawsze ryzyko. Przede wszystkim - grozi zakażeniem wirusami, np. wirusem zapalenia wątroby („żółtaczka zakaźna”), które niszczy wątrobę, zagraża rakiem wątroby i marskością! Można tą drogą wprowadzić wiele innych wirusów (np. HIV). Dopiero po pewnym czasie występują objawy choroby i nie zawsze kojarzy się je z wykonanym wcześniej tatuażem.
    2. Mieszana choroba układowa tkanki łącznej to choroba autoimmunologiczna, w której następują zmiany w skórze i tkance podskórnej (włóknienie) i wielu narządach (serce, płuca, nerki), wymaga ona stałego leczenia! Uszkodzenie skóry przez jej nakłuwanie może przyczynić się dodatkowo do poważnym powikłań! Inne „zabiegi” upiększające wykonywane przez nakłuwanie skóry są w tej chorobie także bardzo niebezpieczne!

  • Czy powinnam zrezygnować ze szczepienia przeciwko grypie, chorując na ZZSK?
    Mam 41 lat i jestem w trakcie diagnostyki pod kątem ZZSK (zapalenie tęczówki w wywiadzie, obciążenie genetyczne - siostra choruje na ZZSK, mam HLA-B27 i objawy bólowe ze strony rożnych stawów obwodowych, przy jednoczesnych bardzo dobrych wynikach - bez podwyższonego CRP, OB i in.).
    Więcej

    Pytanie nadesłane do redakcji

    Mam 41 lat i jestem w trakcie diagnostyki pod kątem ZZSK (zapalenie tęczówki w wywiadzie, obciążenie genetyczne - siostra choruje na ZZSK, mam HLA-B27 i objawy bólowe ze strony rożnych stawów obwodowych, przy jednoczesnych bardzo dobrych wynikach - bez podwyższonego CRP, OB i in.).
    Jednak moje pytanie dotyczy nie samej potencjalnej choroby, a szczepienia przeciw grypie. Otóż objawy bólowe stawów nasilają się u mnie zawsze w okresie wiosny i jesieni, tak jest już od kilku lat. Niestety zauważyłam, że gdy przez 2 ostatnie lata szczepiłam się ok. października przeciw grypie, ok. 8-10 dni od przyjęcia szczepionki (przyjmowanej w okresie nazwę to - bezbólowym albo z nikłym bólem) następowało u mnie nagłe pogorszenie i bóle stawały się nie do zniesienia w porównaniu z tym, co zwykle odczuwam.
    Czy jest to możliwe, żeby w przypadku moich dolegliwości dochodziło do ich zaostrzenia właśnie w wyniku szczepień? Czy może powinnam z nich zrezygnować? Dodam, że samą szczepionkę zawsze dobrze tolerowałam i bezpośrednio po niej nie miałam żadnych objawów typu gorączka, osłabienie itp. Wiem, że szczepienia są zalecane ze względu na groźne powikłania pogrypowe, jednak nie chciałabym kosztem tego uodporniania na grypę dokładać sobie potężnego bólu, z którym potem zmagam się potem przez wiele tygodni.

    Odpowiedziała

    prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
    Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii
    Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

    W przebiegu ZZSK nie zawsze dochodzi do podwyższenia wartości CRP i OB lub jest ono okresowe - ale o tym Pani wie. Natomiast - nie można wykluczyć, że szczepienie przyczynia się do zaostrzenia objawów - ma ono bowiem wpływ na układ immunologiczny. Z drugiej strony, decyzja o rezygnacji ze szczepienia zwiększa ryzyko zachorowania na grypę.

    Może byłoby słuszne „przeczekanie” okresu jesieni, gdy i tak zawsze następuje u Pani nasilenie bólu i wykonanie szczepienia później - np. w grudniu?

  • Ból i wartości OB i CRP w przebiegu polimialgii
    Ostatnio lekarz rodzinny powiedział, że mam chyba polimialgię i przepisał mi Metypred. W lipcu robiłam badania krwi - OB, CRP, fosfataza alkaliczna i inne - wyniki w normie, ale występują objawy tej choroby.
    Więcej

    Pytanie nadesłane do redakcji

    Ostatnio lekarz rodzinny powiedział, że mam chyba polimialgię i przepisał mi Metypred. W lipcu robiłam badania krwi - OB, CRP, fosfataza alkaliczna i inne - wyniki w normie, ale występują objawy tej choroby. Mam również dyskopatię kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Proszę poradzić mi, czy mam zrobić jeszcze jakieś badania, zanim zacznę zażywać sterydy, a mam również refluks żółciowy i stale przyjmuję Nolpaze.

    Odpowiedziała

    prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
    Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii
    Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

    Nie sądzę, żeby to była polimialgia reumatyczna. W tej chorobie ból jest bardzo silny a podaje Pani, że badania laboratoryjne wykonywano w lipcu - upłynęło więc sporo czasu bez konieczności „intensywnego” leczenia.

    Ponadto w przebiegu polimialgii OB i CRP są bardzo znacznie podwyższone, czego u Pani nie stwierdzono. Ból może więc wynikać z dyskopatii i w tej sytuacji steroidy nie są potrzebne. Gdyby jednak doszło do bardzo znacznego nasilenia bólu i podwyższenia wartości OB i CRP, można próbować podać steroidy - ale o tym musi zdecydować lekarz.