19 września 2014 roku
poczta
zaloguj się
 
Poczet Lekarzy
medycyna praktyczna dla pacjentów

Parametry wyszukiwania:

Profile lekarzy i opisy placówek medycznych są całkowicie bezpłatne
 Wszyscy  A B C Ć Č D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ź Ż

Wyniki wyszukiwania

« Wstecz      Dalej »
Lekarz Monika Czyż-Hyla

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Magdalena Czyżo

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Janusz Ćwiok

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Zdzisław Dabrowski

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Mohamed Raoul Daffe

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Janina Dandelska-Nickerl

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

« Wstecz      Dalej »

Poczet Lekarzy zawiera wyłącznie wizytówki stworzone przez lekarzy. Jesteś lekarzem i nie ma Cię w bazie: stwórz wizytówkę!

Przeczytaj też

 • Czy wykonywanie badania USG dopochwowego może uszkodzić pęcherz płodowy?
  Czy wykonanie USG dopochwowego w 22. tygodniu ciąży może być groźne dla dziecka?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Czy wykonanie USG dopochwowego w 22. tygodniu ciąży może być groźne dla dziecka z „mechanicznego” punktu widzenia? Czy może spowodować naruszenie/pęknięcie pęcherza płodowego? Czy tego typu USG można w ogóle wykonywać w II trymestrze ciąży?

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Ultrasonografia (USG) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna stanowiąca standard w prowadzeniu ciąży. Badanie ultrasonograficzne pozwala monitorować rozwój płodu i nadzorować przebieg ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wykonać je trzy razy podczas trwania ciąży - pierwsze badanie pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie pomiędzy 18. a 22., trzecie zaś po 30. tygodniu ciąży, po jednym w każdym trymestrze. Zalecenia te dotyczą zarówno ciąży fizjologicznej, przebiegającej prawidłowo, jak i ciąży przebiegającej na przykład z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą czy ciąży bliźniaczej. W przypadku wystąpienia zagrożenia dla płodu lub matki wykonuje się USG nawet co kilka dni.

  Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje ultradźwięki (fale dźwiękowe o dużej częstotliwości) wytworzone w urządzeniu USG, które są wysyłane w kierunku badanego obszaru ciała człowieka. Po dotarciu do miejsca badanego ulegają one rozproszeniu, pochłonięciu i odbiciu. Na podstawie komputerowej analizy odbitych ultradźwięków uzyskuje się na monitorze USG obraz badanego obszaru wnętrza człowieka w czasie rzeczywistym, np. można zobaczyć ruchy płodu.

  Badanie USG w ciąży wykonuje się na dwa sposoby: jako USG dopochwowe (USG transwaginalne) i USG przezbrzuszne.

  Badanie USG do 11. tygodnia ciąży wykonywane jest jako USG dopochwowe, czyli głowicą dopochwową przez pochwę kobiety, po 11. tygodniu ciąży wykonywane jest jako USG przezbrzuszne, czyli za pomocą głowicy przezbrzusznej przez powłoki brzuszne. Badanie USG dopochwowe jest dokładniejsze niż badanie USG przezbrzuszne. Badanie USG w ciąży trwa około 15-30 minut lub dłużej, nawet około godziny, w zależności od zakresu badania.

  Badanie USG w ciąży umożliwia między innymi ocenę stanu zdrowia płodu i matki, wykrycie nieprawidłowości w rozwoju płodu, ustalenie płci dziecka, wykrycie ciąży pozamacicznej, ustalenie stanu i położenia łożyska, pomiar objętości wód płodowych i biometryczne pomiary płodu.

  Do badania USG drogą dopochwową ciężarna musi zdjąć bieliznę, opróżnić pęcherz moczowy i położyć się wygodnie na wznak na leżance w gabinecie lekarskim w pozycji ginekologicznej. Lekarz wprowadza do pochwy ciężarnej głowicę dopochwową o obłym zakończeniu, zakłada na nią jednorazową osłonkę (przypominającą prezerwatywę bez zbiorniczka), a następnie żel, który ułatwia jej wprowadzenie do pochwy. Po wprowadzeniu głowicy USG do pochwy na ekranie monitora USG pojawia się obraz wnętrza macicy. Delikatne przesuwanie głowicy USG w pochwie ułatwia obserwację wnętrza macicy, dlatego nie ma możliwości mechanicznego uszkodzenia lub przebicia pęcherza płodowego.

  Do badania USG drogą przezbrzuszną ciężarna powinna mieć pełny pęcherz, położyć się na wznak na leżance w gabinecie lekarskim w pozycji ginekologicznej i odsłonić brzuch. Przed badaniem lekarz nakłada na powłoki brzuszne kobiety przezroczysty żel ułatwiający przenikanie fal ultradźwiękowych i przesuwanie głowicy USG po brzuchu w czasie badania.

 • Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w ciąży wpływa na rozwój dziecka?
  Zaszłam w ciążę, stosując tabletki antykoncepcyjne Yaz 9. Zapomniałam kiedyś rozpocząć opakowanie - 2 tabletki, potem stosowałam to opakowanie do końca i jeszcze pół, zanim zrobiłam test ciążowy. Czy coś grozi mojemu dziecku?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Zaszłam w ciążę, stosując tabletki antykoncepcyjne Yaz 9. Zapomniałam kiedyś rozpocząć opakowanie - 2 tabletki, potem stosowałam to opakowanie do końca i jeszcze pół, zanim zrobiłam test ciążowy. Czy coś grozi mojemu dziecku?

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Odpowiedzi na te pytania są trudne i niejednoznaczne. Jeśli pojawi się podejrzenie ciąży, a nadal bierze się tabletki, jak najszybciej należy zrobić test ciążowy paskowy, który można zakupić w aptece bez recepty (hormony jednak mogą zafałszować wynik), oznaczyć stężenie beta-HCG z krwi oraz udać się badanie ginekologiczne i poradę do lekarza ginekologa. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, koniecznie jest jak najszybsze odstawienie tabletek antykoncepcyjnych i konsultacja z lekarzem ginekologiem - położnikiem. W literaturze medycznej nie ma dokładnych badań na ten temat wpływu tabletek antykoncepcyjnych na rozwijający się płód. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że tabletki przyczynią się do poronienia lub wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Zagrożeniem jest jednak ciągłe przyjmowanie tabletek podczas ciąży.

  Skuteczność metod hormonalnych
  Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (DTA) to doustne hormonalne środki antykoncepcyjne zawierające progestagen i estrogen. DTA może zawierać różne dawki hormonów, dostosowane do zmienności cyklu miesiączkowego.

  DTA hamują owulację, czyli nie dopuszczają do uwalniania komórki jajowej (jajeczka) z pęcherzyka Graafa, zagęszczają śluz szyjkowy, który jest nieprzepuszczalny dla plemników i hamują rozrost błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych cykl miesiączkowy trwa 28 dni.

  Ilość hormonów wytwarzanych przez organizm kobiety uzależniona jest od fazy cyklu miesiączkowego, dlatego producenci starają się dostosować tabletki antykoncepcyjne do naturalnego rytmu cyklu miesiączkowego kobiety poprzez zastosowanie różnej zawartości hormonów w tabletkach antykoncepcyjnych.

  DTA dzieli się na: tabletki antykoncepcyjne jednofazowe - dostarczają organizmowi stałą ilość progestagenu i estrogenu; każda tabletka zawiera jednakową ilość hormonów, tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - opakowanie zawiera 2 rodzaje tabletek: tabletki z estrogenem, które mogą mieć niewielką domieszkę progestagenu, oraz tabletki z estrogenem i progestagenem, tabletki antykoncepcyjne trójfazowe - w opakowaniu znajdują się 3 rodzaje tabletek z różnymi dawkami hormonów: estrogenu i progestagenu; najwięcej estrogenu zawierają tabletki zażywane w drugiej kolejności, a najwięcej progestagenu znajduje się w trzecim rodzaju tabletek, zażywanym na końcu.

  Sposób stosowania tabletek antykoncepcyjnych zależy od rodzaju tabletek (jednofazowe, dwufazowe, trójfazowe) oraz od producenta. Dlatego przed zastosowaniem antykoncepcji należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

  Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe (21 tabletek w opakowaniu) należy przyjmować codziennie o tej samej porze przez 21 dni. Potem należy zrobić 7 dni przerwy. W przerwie powinno nastąpić krwawienie miesiączkowe.
  Na rynku dostępne są również tabletki antykoncepcyjne jednofazowe, których opakowanie zawiera 28 tabletek: 21 tabletek z hormonami i 7 bez hormonów lub 24 z hormonami i 4 bez. Stosuje się je codziennie, bez przerw miedzy opakowaniami. Opakowania tabletek antykoncepcyjnych zawierające 28 tabletek przeznaczone są dla kobiet, które po 7-dniowej przerwie w stosowaniu opakowania 21 tabletek zapominają w terminie rozpocząć zażywanie tabletek z nowego opakowania.

  Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek w dwóch kolorach. Najpierw przyjmuje się przez 10 dni tabletki zawierające estrogen, a następnie przez 11 dni tabletki zawierające estrogen i progestagen. Po zażyciu całego opakowania (po 21 dniach) robi się 7-dniowa przerwę.

  Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek w trzech kolorach z różnymi dawkami hormonów: estrogenu i progestagenu. Ma to na celu lepsze dostosowanie się do cyklu miesiączkowego kobiety. Pierwsza i trzecia seria zażywanych tabletek zawierają najczęściej zwiększone dawki progestagenów, a środkowa estrogenu. Tabletki zażywa się według kolejności przez 21 dni, a następnie robi się 7-dniową przerwę do kolejnego opakowania.

  Tabletki antykoncepcyjne, uwalniając do organizmu kobiety dodatkowe hormony, powodują zaburzenie naturalnej gospodarki hormonalnej, w związku z czym mogą się pojawić następujące działania niepożądane:

  • zwiększenie masy ciała,
  • zakrzepica,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • problemy z wątrobą,
  • tkliwość piersi,
  • obrzęki kończyn dolnych i górnych,
  • ból brzucha.

  O wszystkich dolegliwościach należy niezwłocznie powiadomić lekarza ginekologa. Pełna lista możliwych działań niepożądanych występujących podczas stosowania danych tabletek antykoncepcyjnych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

 • Czy odma samoistna jest przeciwwskazaniem do planowania ciąży?
  Czy odma samoistna może wykluczyć zajście w ciążę i urodzenie dziecka? Czy są przeciwwskazania do zajścia w ciążę po 2 przypadkach wystąpienia odmy?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Czy odma samoistna może wykluczyć zajście w ciążę i urodzenie dziecka? Czy są przeciwwskazania do zajścia w ciążę po 2 przypadkach wystąpienia odmy?

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Jeśli choruje Pani na odmę samoistną i chciałaby Pani podjąć decyzję o zajściu w ciążę, powinna Pani zrobić to w porozumieniu z lekarzem pulmonologiem i lekarzem ginekologiem-położnikiem, którzy ocenią Pani stan zdrowia i pomogą podjąć właściwą decyzję.

 • Czy 65-milimetrowy płód w 10. tygodniu ciąży nie jest za duży?
  Byłam dzisiaj u lekarza, jest to 9. tydzień i 3. dzień ciąży, a mój dzidziuś ma 65 mm. Przeczytałam gdzieś, że powinien mieć dużo mniej. Czy powinnam się martwić, że dziecko jest takie duże?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Jestem w ciąży. Byłam dzisiaj u lekarza, jest to 9. tydzień i 3. dzień ciąży, a mój dzidziuś ma 65 mm. Przeczytałam gdzieś, że powinien mieć dużo mniej. Czy powinnam się martwić, że dziecko jest takie duże? Czy może to mieć jakieś konsekwencje, np. przez to, że rośnie tak szybko, może się źle rozwijać? Proszę o pomoc.

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Zalecałabym wykonanie pełnego prenatalnego badania ultrasonograficznego, które wykonuje się w I trymestrze ciąży, po 11., a przed ukończeniem 14. tygodnia ciąży, kiedy wielkość płodu wynosi 45-84 mm. Badanie to ma na celu ocenę wielkości, budowy i rozwoju płodu, czyli odpowiedź na pytanie, czy płód ma wady rozwojowe, czy też nie. Ultrasonografia prenatalna wykonana w tym czasie pomaga również ustalić markery i ryzyko wystąpienia wad genetycznych, np. zespołów: Downa, Edwardsa i Patau.

  Kolejne badania prenatalne oceniające budowę płodu wykonuje się około 20. i 30. tygodnia ciąży.

  Opisane powyżej prenatalne badania ultrasonograficzne warto wykonać u lekarza ginekologa, który posiada aktualną licencję FMF.

 • Ustępujące objawy mdłości i bólu piersi w I trymestrze
  Zaczęłam 8. tydzień ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Od kilku dni mam mniejsze objawy, tzn. wcześniej było mi bardzo niedobrze całymi dniami, teraz prawie w ogóle, piersi zrobiły się mniej bolesne.
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Zaczęłam 8. tydzień ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Od kilku dni mam mniejsze objawy, tzn. wcześniej było mi bardzo niedobrze całymi dniami, teraz prawie w ogóle, piersi zrobiły się mniej bolesne. Czy to może oznaczać coś złego? Czy powinnam udać się do lekarza? Czy w takiej sytuacji może pomóc luteina, bo może mam jej za mało? Martwię się. Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam.

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Dolegliwości i objawy występujące na początku ciąży mogą ustąpić, zmniejszyć się lub nadal występować, jest to normalne. W Pani przypadku ustępujące dolegliwości związane z ciążą (nudności, ból piersi) są prawidłowym objawem. Pani organizm zaakceptował rozwijającą się ciążę.

  Co do stosowania i dawkowania leków w okresie ciąży, to taką potrzebę i decyzję podejmuje lekarz prowadzący ciążę. Jeżeli będzie miała Pani potrzebę lub wątpliwości co do przebiegu ciąży, warto konsultować się z lekarzem prowadzącym Pani ciążę.