23 maja 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Poczet Lekarzy
medycyna praktyczna dla pacjentów

Parametry wyszukiwania:

 Wszyscy  A B C Ć Č D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ź Ż

Wyniki wyszukiwania

« Wstecz      Dalej »
Lekarz Monika Czyż-Hyla

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Magdalena Czyżo

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Janusz Ćwiok

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Zdzisław Dabrowski

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Mohamed Raoul Daffe

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Janina Dandelska-Nickerl

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

« Wstecz      Dalej »

Poczet Lekarzy zawiera wyłącznie wizytówki stworzone przez lekarzy. Jesteś lekarzem i nie ma Cię w bazie: stwórz wizytówkę!

Przeczytaj też

 • Ostre uszkodzenie nerek w ciąży
  Co to jest ostre uszkodzenie nerek i jakie są jego przyczyny w ciąży? Jak się objawia i jak często występuje ostre uszkodzenie nerek w ciąży? Jak przebiega leczenie?
  Więcej

  Zmiany w układzie moczowym w przebiegu prawidłowej ciąży

  W organizmie kobiety ciężarnej zachodzą zmiany tzw. adaptacyjne, które mają przystosować organizm ciężarnej do dużego wysiłku, jakim jest ciąża i poród. Takie zmiany dotyczą również układu moczowego i polegają na:

  • zwiększeniu wielkości nerek; ich długość zwiększa się o 1–1,5 cm
  • zwiększeniu przepływu krwi przez nerki i zwiększeniu przesączania kłębuszkowego o ok. 50%; objawia się to zmniejszeniem stężenia kreatyniny we krwi do ok. 0,4–0,6 mg/dl
  • charakterystyczne jest również zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi
  • w moczu może się pojawić glukoza oraz białko pomimo braku choroby nerek i cukrzycy

  Co to jest ostre uszkodzenie nerek i jakie są jego przyczyny w ciąży?

  Ostre uszkodzenie nerek to nagłe i szybko postępujące upośledzenie czynności nerek. Objawia się zwiększeniem stężenia kreatyniny we krwi, któremu często towarzyszy zmniejszenie objętości wydalanego moczu.

  Wyróżnia się 3 główne rodzaje ostrego uszkodzenia nerek: przednerkowe, nerkowe (miąższowe) i pozanerkowe (zaporowe).

  Przednerkowe spowodowane jest zmniejszeniem dopływu krwi do nerki. W ciąży przyczyną może być krwotok z dróg rodnych spowodowany odklejeniem łożyska, pęknięciem ciąży pozamacicznej lub powikłaniami okołoporodowymi. Inne przyczyny to odwodnienie spowodowane wymiotami i nieprzyjmowaniem płynów lub ciężkie zakażenie (sepsa).

  Nerkowe przyczyny związane z ciążą zwykle występują w późniejszym okresie (zwykle III trymestr) i są to:

  1. Stan przedrzucawkowy. Objawia się wystąpieniem nadciśnienia tętniczego (i często białkomoczu z obrzękami) po 20. tygodniu ciąży. Rozwija się u 3–8% ciężarnych, zwłaszcza u tych z czynnikami ryzyka (wiek >40. rż., pierwsza ciąża, ciąża mnoga, nadciśnienie tętnicze przed ciążą, przewlekła choroba nerek, cukrzyca, otyłość). Ostre uszkodzenie nerek występuje tylko u części ciężarnych ze stanem przedrzucawkowym (ok. 5%), zwłaszcza gdy jest on ciężki. Zwykle jest łagodne i szybko ustępuje po ustąpieniu stanu przedrzucawkowego.
  2. Zespół HELLP. Występuje rzadko (ok. 1–2 przypadki na 1000 ciąż), typowo w III trymestrze i objawia się niedokrwistością hemolityczną, uszkodzeniem wątroby oraz zmniejszeniem liczby płytek krwi (tzw. małopłytkowość). Ostre uszkodzenie nerek jest dość częste, nawet u ok. 30% kobiet i może być ciężkie z koniecznością leczenia dializami.
  3. Ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych. Jest to rzadki zespół występujący w ciąży i prowadzący do ostrej niewydolności wątroby. Występuje wiele groźnych zaburzeń, w tym często (u ponad 50%) ostre uszkodzenie nerek.
  4. Zespół hemolityczno-mocznicowy. Rzadkie zaburzenie prowadzące do ciężkiego często nieodwracalnego uszkodzenia nerek. Zwykle konieczne leczenie dializami.
  5. Ostra martwica kory nerek. Może być spowodowana krwotokiem podczas porodu lub wskutek odklejenia łożyska. Niedokrwienie nerek prowadzi do obumarcia kory nerkowej i ostrej niewydolności nerek, często nieodwracalnej z koniecznością leczenia dializami.

  W ciąży może również wystąpić ostre uszkodzenie nerek spowodowane przyczynami niezwiązanymi z ciążą. Najczęstsze to śródmiąższowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz choroba układowa (np. toczeń układowy lub zapalenie naczyń).

  Pozanerkowe przyczyny prowadzą do niedrożności dróg odprowadzających mocz z nerek. Najczęściej są to złogi moczowe, skrzepy krwi lub ucisk na moczowody.

  Jak często występuje ostre uszkodzenie nerek w ciąży?

  Ogólnie ostre uszkodzenie nerek jest rzadkie w ciąży i dotyczy ok. 1 na 20 tys. ciąż. zdarza się często w przypadku takich powikłań ciąży, jak zespół HELLP lub ostre stłuszczenie wątroby.

  Jak się objawia ostre uszkodzenie nerek w ciąży?

  Ostre uszkodzenie nerek, zwłaszcza w pierwszych dniach, nie powoduje dolegliwości. Jedynym objawem może być zmniejszenie objętości oddawanego moczu lub zmiany wyglądu moczu (zwykle kolor ciemny lub czerwony). Natomiast występują objawy choroby lub zaburzenia, które stanowią przyczynę ostrego uszkodzenia nerek. W przypadku przyczyn związanych z ciążą najczęstsze objawy to:

  • brak apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha (zwłaszcza nadbrzusza)
  • wysokie ciśnienie krwi
  • obrzęki (stóp, podudzi, twarzy)
  • żółtaczka
  • ból głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości.

  W przypadku zablokowania odpływu moczu objawem może być ból w okolicy lędźwiowej, niekiedy nagły, jednostronny, promieniujący do pachwiny, z charakterystycznym nasilaniem się falami i parciem na mocz. Jest to kolka nerkowa.

  Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

  Każda niepokojąca dolegliwość lub objaw u kobiety ciężarnej powinny być powodem szybkiego zgłoszenia się do lekarza i wyjaśnienia ich przyczyny.

  Jak lekarz ustala rozpoznanie ostrego uszkodzenia nerek u ciężarnej?

  Rozpoznanie ostrego uszkodzenia nerek ustala się na podstawie zwiększenia stężenia kreatyniny w surowicy lub istotnego zmniejszenia objętości oddawanego moczu.

  Przyczynę ostrego uszkodzenia nerek ustala się na podstawie informacji uzyskanych podczas wywiadu i badania lekarskiego oraz po wykonaniu badań laboratoryjnych krwi i moczu i badań obrazowych (zwykle USG), jeżeli są konieczne.

  Charakterystyczne cechy poszczególnych zaburzeń związanych z ciążą to:

  1. Stan przedrzucawkowy: nadciśnienie tętnicze, które wystąpiło po 20. tygodniu ciąży, białkomocz po raz pierwszy po 20. tygodniu ciąży, obrzęki, ból w nadbrzuszu, zaburzenia widzenia, ból głowy, zaburzenia świadomości, duszności; w badaniach laboratoryjnych często zwiększone stężenie kwasu moczowego, małe stężenie białka w surowicy.
  2. Zespół HELLP: ból w nadbrzuszu, nudności, wymioty, ból głowy, zaburzenia widzenia; typowe nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych to stężenie bilirubiny powyżej 1,2 mg/dl, aktywność enzymu dehydrogenazy mleczanowej (LDH) powyżej 600 U/l, enzymu aminotransferzy asparaginianowej (AspAT) powyżej 70 U/l oraz mała liczba płytek krwi poniżej 100 tys./µl.
  3. Ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych: objawy podobne jak w stanie przedrzucawkowym i zespole HELLP, żółtaczka, zaburzenia świadomości (tzw. encefalopatia wątrobowa); znaczny wzrost aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny.

  Gdy przyczyna jest pozanerkowa, to badanie USG wykazuje cechy przeszkody w odpływie moczu, czyli zastój moczu w drogach moczowych.

  Badanie ogólne moczu jest bardzo przydatne w ustaleniu przyczyny ostrego uszkodzenia nerek. W przypadku przyczyny przednerkowej mocz jest zagęszczony, ma duży ciężar właściwy, a poza tym wynik jest w normie. Jeśli doszło do uszkodzenia nerek, to mocz jest rozcieńczony, ma mały ciężar właściwy, w osadzie mogą być komórki kanalików nerkowych oraz wałeczki ziarniste. Duży białkomocz wskazuje na uszkodzenie kłębuszków nerkowych. Duża liczba leukocytów w moczu może sugerować ostre śródmiąższowe zapalenie nerek lub zakażenie układu moczowego. Stężenie kreatyniny i mocznika we krwi jest zwiększone. Stężenie kwasu moczowego może być zwiększone.

  W przypadku ostrego uszkodzenia nerek wykonuje się szereg badań laboratoryjnych, często codziennie, aby ocenić nasilenie zaburzeń oraz powikłań. Zawsze się oznacza: stężenie elektrolitów we krwi, gazometrię, morfologię krwi, stężenie wapnia, fosforu, wskaźniki stanu zapalnego.

  Biopsję nerki w ciąży wykonuje się wyjątkowo rzadko, tylko w przypadku podejrzenia gwałtownie postępującej choroby nerek, która wymaga agresywnego leczenia, a leczenie takie może być bardzo ryzykowne dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu.

  Jakie są metody leczenia ostrego uszkodzenia nerek w ciąży?

  Choroby i zaburzenia ciążowe, w których dochodzi do ostrego uszkodzenia nerek, zawsze stanowią poważny problem i leczy się je w szpitalu.

  Zasadnicze leczenie zawsze polega na usunięciu przyczyny, która doprowadziła do uszkodzenia nerek. Przyczyny wywołane ciążą, jak stan przedrzucawkowy, zespół HELLP i ostre stłuszczenie wątroby, w większości przypadków ustępują po rozwiązaniu ciąży i jest to jedyne skuteczne ich leczenie. W niektórych przypadkach ciąża musi być rozwiązana przed terminem, aby ratować życie ciężarnej (nawet jeżeli dziecko nie jest w pełni zdolne do życia poza macicą).

  Gdy przyczynę stanowi odwodnienie (np. po wymiotach), leczenie polega na dożylnym uzupełnianiu płynów i elektrolitów. W przypadku przyczyny zanerkowej należy usunąć przeszkodę w odpływie moczu.

  Jeśli uszkodzenie nerek jest ciężkie, to narastają zaburzenia biochemiczne i nie można wydalać wody z organizmu, gdyż objętość moczu jest zbyt mała. W takich przypadkach konieczne jest tzw. leczenie nerkozastępcze, czyli dializy. W przypadku ciężarnych zwykle są to hemodializy wykonywane codziennie. Dializy są konieczne do czasu poprawy czynności nerek.

  Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

  Jeżeli przed ciążą nerki były zdrowe, to ostre uszkodzenie nerek wywołane przyczynami związanymi z ciążą prawie zawsze ustępuje całkowicie po usunięciu przyczyny, czyli zwykle po rozwiązaniu ciąży.

  Do nieodwracalnego uszkodzenia nerek często dochodzi w zespole hemolityczno-mocznicowym oraz w ostrej martwicy kory nerek. W tych przypadkach uszkodzenie nerek często jest trwałe i może być bardzo ciężkie z koniecznością stałego leczenia nerkozastępczego (dializami lub przeszczepieniem nerki).

  Co trzeba robić po zakończeniu leczenia ostrego uszkodzenia nerek?

  Przebycie ostrego uszkodzenia nerek wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia w przyszłości przewlekłej choroby nerek, nadciśnienia tętniczego lub ponownego ostrego uszkodzenia nerek w kolejnych ciążach. Dlatego należy unikać narażenia na inne czynniki mogące uszkadzać nerki (np. palenie tytoniu, nadwaga, nadużywanie alkoholu, leków i substancji psychoaktywnych) oraz regularnie (np. co 1–2 lata) kontrolować czynność nerek, wykonując badanie moczu oraz oznaczając stężenie kreatyniny we krwi.

  Co robić, aby uniknąć ostrego uszkodzenia nerek w ciąży?

  W wielu przypadkach można uniknąć ostrego uszkodzenia nerek, jeżeli leczenie zostanie rozpoczęte szybko po wystąpieniu pierwszych nieprawidłowych objawów u ciężarnej. Dlatego każda niepokojąca dolegliwość lub objaw u kobiety ciężarnej powinny stanowić powód szybkiego zgłoszenia się do lekarza i wyjaśnienia ich przyczyny.

 • Do kiedy na badaniu USG widoczny jest pęcherzyk żółtkowy?
  Chciałam się dowiedzieć, czy w 9. tygodniu ciąży na USG nadal widoczny jest pęcherzyk żółtkowy? Na moich zdjęciach z USG obok zarodka widoczna jest taka plamka.
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Chciałam się dowiedzieć, czy w 9. tygodniu ciąży na USG nadal widoczny jest pęcherzyk żółtkowy? Na moich zdjęciach z USG obok zarodka widoczna jest taka plamka. Lekarz tego nie komentuje, więc myślę, że to nic złego, ale teraz kiedy oglądam te zdjęcia w domu zastanawiam się, co to właściwie jest. Czy to właśnie pęcherzyk żółtkowy, czy coś innego? Wygląda to tak, jakby było połączone z zarodkiem! Dziękuję.

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Szanowna Pani,
  opisana przez Panią tzw. plamka to prawdopodobnie pęcherzyk żółtkowy. Jest to struktura zlokalizowana wewnątrz pęcherzyka ciążowego. Osiąga ona największe wymiary pomiędzy 5. a 9. tygodniem ciąży. Pęcherzyk żółtkowy może być uwidoczniony w badaniu ultrasonograficznym, gdy wymiar pęcherzyka ciążowego przekracza 6 mm. Pęcherzyk żółtkowy jest zlokalizowany wewnątrz jamy kosmówkowej między owodnią a kosmówką i osiąga wymiary od 2,5 mm w 6. tygodniu do 7 mm w 11. tygodniu ciąży. Struktura ta zanika z końcem I trymestru, tworząc tzw. uchyłek Meckela.

  Proszę pamiętać, że wszelkie podobne wątpliwości najlepiej wyjaśnić na samym początku. Wybierając się na kolejną wizytę do gabinetu, proszę pomyśleć o rzeczach, które Panią niepokoją w czasie tej ciąży i przeprowadzić ze swoim ginekologiem rozmowę. Będzie Pani uspokojona i nie będzie to stanowiło źródła stresu na przyszłość.

  Piśmiennictwo:

  Bręborowicz G.H. (red.): Położnictwo i Ginekologia, tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki ultrasonograficznej w położnictwie i ginekologii 8-9 maja 2004, Ginekologia po Dyplomie wydanie specjalne Wrzesień 2006
  http://ciaza.mp.pl/lista/show.html?id=104936 http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/show.html?id=63088
 • Jak powinna się odżywiać kobieta w ciąży?
  Żywienie w czasie ciąży jest jednym z najsilniej oddziałujących czynników zewnętrznych wpływających na rozwój płodu. Liczne badania wskazują, że masa ciała i stan odżywienia matki w okresie sprzed ciąży oraz sposób odżywiania w jej trakcie wpływa na zdrowie dziecka w życiu dorosłym.
  Więcej

  Żywienie w czasie ciąży jest jednym z najsilniej oddziałujących czynników zewnętrznych wpływających na rozwój płodu. Liczne badania wskazują, że masa ciała i stan odżywienia matki w okresie sprzed ciąży oraz sposób odżywiania w jej trakcie wpływa na zdrowie dziecka w życiu dorosłym.

  W ciągu pierwszych miesięcy ciąży płód jest szczególnie wrażliwy zarówno na niedobór, jak i nadmiar pewnych składników pokarmowych. Nieodpowiedni poziom składników odżywczych może prowadzić do trwałych modyfikacji wielu procesów metabolicznych i hormonalnych, skutkując w przyszłości szeregiem chorób dietozależnych, takich jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz choroby sercowo-naczyniowe.

  Dlatego też sposób odżywiania przed ciążą i w trakcie jej trwania jest tak bardzo istotny.

  Przyrost masy ciała

  Zachodzące w organizmie kobiety zmiany fizjologiczne, takie jak zwiększenie objętości krwi krążącej, wzrost dziecka, obecność płynu owodniowego skutkuje przyrostem masy ciała.

  Dla optymalnego rozwoju dziecka istotny jest prawidłowy przyrost masy ciała, który uzależniony jest od masy ciała kobiety przed zajściem w ciążę. Im niższy jest wskaźnik masy ciała BMI przed zajściem w ciążę, tym większy przyrost masy ciała w trakcie ciąży. W tabeli poniżej przedstawiono dozwolony przyrost masy ciała w zależności od BMI kobiety przed okresem ciąży.

  BMI przed ciążą (kg/m2) Dozwolony przyrost masy ciała w trakcie ciąży (kg)
  Niedowaga
  BMI <18,5
  12,5–18
  Prawidłowa masa ciała
  BMI 18,5–24,9
  11,5–16
  Nadwaga
  BMI 25–29,9
  7–11,5
  Otyłość
  BMI ≥30
  5–9

  Przyrost masy ciała należy regularnie kontrolować w ramach kolejnych wizyt kontrolnych. Wyniki na bieżąco powinny być wpisywane do karty przebiegu ciąży.

  W I trymestrze ciąży przyrost masy ciała powinien się mieścić w granicach 0,5–2 kg. Może się jednak zdarzyć, że z uwagi na występujące nudności i wymioty masa się zmniejszy, mimo to spadek ten nie powinien być większy niż 2 kg. W kolejnych miesiącach przyrost masy ciała jest większy, a najszybciej masa ciała wzrasta w III trymestrze. Nie należy jednak dopuścić do tego, aby przyrost masy ciała przekraczał 0,5 kg/tydzień.

  Czym grozi zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży?

  Nadmierny przyrost masy ciała w trakcie ciąży zwiększa ryzyko otyłości i zespołu metabolicznego w wieku późniejszym. Może być także przyczyną powikłań ciążowych, takich jak: cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie tętnicze, makrosomia płodu. Zwiększa także prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego oraz konieczność zakończenia ciąży cesarskim cięciem.

  Czym grozi zbyt mały przyrost masy ciała w ciąży?

  Przede wszystkim wiąże się on z małą urodzeniową masą ciała. Zwiększa się także chorobowość i umieralność okołoporodowa, w przyszłości zwiększa się ryzyko zaburzeń rozwoju psychofizycznego. Mała urodzeniowa masa ciała zwiększa ryzyko wystąpienia w dorosłości chorób dietozależnych, takich jak: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i zaburzenia lipidowe.

  Pamiętaj!

  Dbaj o prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży i pamiętaj, że odchudzanie w tym czasie jest bezwzględnie przeciwwskazane.

  Zapotrzebowanie na energię w poszczególnych trymestrach ciąży

  Błędy żywieniowe w czasie ciąży mogą polegać zarówno na nadmiernej konsumpcji pewnych produktów żywnościowych, jak i na niewłaściwym doborze produktów żywnościowych, co w konsekwencji może skutkować niewystarczającą podażą witamin i składników mineralnych.

  W I trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię nie zwiększa się w stosunku do zapotrzebowania przed okresem ciąży. Dopiero w II trymestrze zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się o 360 kcal, a w III trymestrze o 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania przed okresem ciąży.

  Wskazówki dotyczące sposobu odżywiania

  Istotnym elementem jest regularność spożywanych posiłków. Regularne posiłki sprzyjają utrzymaniu prawidłowych stężeń glukozy we krwi oraz warunkują właściwy przyrost masy ciała i zapobiegają rozwojowi nadwagi i otyłości.

  Istotne jest spożywanie 3 głównych posiłków, które dostarczają największą ilość kalorii, a także składników odżywczych (śniadanie I, obiad, kolacja) oraz 2 posiłków uzupełniających, takich jak II śniadanie i podwieczorek. Optymalne przerwy miedzy posiłkami to 3–4 godziny. Niewskazane jest ciągłe podjadanie ani przerwy między posiłkami dłuższe niż 4 godziny.

  Śniadanie

  Jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dającym energię na cały dzień. Powinno się składać ze zdrowych węglowodanów w postaci pełnoziarnistego pieczywa lub owsianki. Należy pamiętać także o pełnowartościowym białku pochodzenia zwierzęcego (chuda, dobrej, jakości wędlina, ser twarogowy lub jajko) oraz o dobrej jakości tłuszczu (w postaci masła).

  Obiad

  Podstawą obiadu powinno być pełnowartościowe białko (kurczak, indyk, cielęcina, chuda wołowina, ryba, przynajmniej raz w tygodniu oraz potrawy z nasion roślin strączkowych). Posiłek należy uzupełnić węglowodanami złożonymi (kasza jęczmienna, gryczana, pęczak, makarony razowe, ryż brązowy) i dużą porcją warzyw, najlepiej surowych, z dodatkiem oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.

  Należy zrezygnować z produktów smażonych i zastąpić je produktami duszonymi, gotowanymi, grillowanymi, przygotowanymi w naczyniach niewymagających nadmiernych ilości tłuszczu.

  Kolacja

  Kolacja to ostatni posiłek w ciągu dnia, dlatego powinna być lekka, ale urozmaicona. Podstawę mogą stanowić warzywa surowe lub duszone z dodatkiem chudych lub półtłustych serów, jajek, chudego mięsa, wędliny dobrej jakości lub ryby. Koniecznie dołącz pieczywo graham, razowe lub pełnoziarniste. Jeśli chcesz dobrze spać, kolację zjedz około 2 godzin przed pójściem do łóżka.

  II śniadanie i podwieczorek

  Bazuj na chudych przetworach mlecznych, takich jak jogurty, kefiry, maślanki oraz sery twarogowe. Można przygotowywać koktajle z dodatkiem owoców, pestek i nasion. Jako zdrową przekąskę do codziennego jadłospisu można włączyć także orzechy i niewielkie ilości suszonych owoców, takich jak morele, śliwki lub rodzynki.

  Źródła węglowodanów w diecie

  Węglowodany powinny być głównym źródłem energii w diecie. W pierwszej kolejności swój jadłospis należy oprzeć na węglowodanach złożonych, których dobrym źródłem są pieczywo pełnoziarniste, pieczywo razowe, pieczywo graham, grube kasze (gryczana, jęczmienna, pęczak), płatki owsiane, jęczmienne, gryczane, żytnie, orkiszowe, makarony razowe oraz ryż brązowy. Produkty te dostarczają witamin z grupy B, magnezu, cynku, żelaza oraz błonnika pokarmowego. Ten ostatni jest szczególnie istotny w diecie ciężarnej, gdyż reguluję perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.

  Codziennie należy spożywać 8 porcji węglowodanów (w I trymestrze) i 9 porcji (w II i III trymestrze)

  Jedna porcja to:

  • 1 porcja pieczywa – 2 kromki chleba (50 g)
  • 1 porcja kaszy, ryżu – 2 łyżki produktu przed ugotowaniem (30 g)
  • 1 porcja makaronu – 30 g produktu przed ugotowaniem
  • 1 porcja płatków zbożowych – 2 łyżki (30 g).

  Źródła białek w diecie

  Podstawowe źródła białka w diecie to mięso, ryby, jaja, produkty nabiałowe oraz nasiona roślin strączkowych. Zaleca się, aby produkty mięsne dostarczały 60% białka, a białko roślinne 40%.

  Spożycie mięsa

  Do jadłospisu należy włączyć chude gatunki mięs: kurczak, indyk, cielęcina, chuda wołowina, królik oraz chude mięso wieprzowe (takie jak schab i szynka). Mięso dostarcza pełnowartościowego białka, a także żelaza. Aby zwiększyć dostępność żelaza z produktów mięsnych, należy łączyć je z produktami zawierającymi witaminę C (np. bitki wołowe z dodatkiem kapusty kiszonej, polanej niewielką ilością oleju rzepakowego).

  Spożycie ryb

  Ryby powinny się znaleźć w jadłospisie 2 razy w tygodniu (porcja około 100–120 g). Idealnie, aby raz w tygodniu była to tłusta ryba morska. Poza dużą ilością białka, fosforu, jodu i witaminy D ryby, w szczególności tłuste ryby morskie, są dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka (zwłaszcza siatkówki oka oraz mózgu).

  Z uwagi na istniejące obecnie ryzyko zanieczyszczeń ryb morskich metalami ciężkimi (rtęcią, ołowiem i kadmem) oraz dioksynami kobiety w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę na gatunek spożywanych ryb. Za szczególnie niebezpieczne uznaje się ryby drapieżne i długo żyjące oraz takie gatunki, jak tuńczyk, rekin, miecznik i marlin.

  Kupując ryby, najlepiej wybierać te, które pochodzą z Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku lub Morza Północnego. Z ryb często spożywanych w Polsce najmniej rtęci zawierają łosoś norweski, śledź i mintaj.

  Spożycie jaj

  Jaja są bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka, witamin A, D, E i K, witaminy B12 oraz m.in. fosforu, potasu, magnezu i żelaza. Należy pamiętać o tym, że przed spożyciem należy je poddać obróbce kulinarnej i jeść wyłącznie w formie ugotowanej (do past jajecznych, sałatek), smażonej (jajko sadzone) lub mocno ściętej jajecznicy. Pamiętaj, że w ciąży nie można jeść surowych jaj.

  Spożycie produktów nabiałowych

  Są one źródłem wapnia oraz witamin z grupy B. Do jadłospisu należy włączyć fermentowane napoje mleczne, takie jak: jogurty, kefiry, maślanki, mleka acidolfilne, najlepiej naturalne, bez dodatku cukru. Dużą ilość wapnia zawierają sery żółte, ale należy jeść je w ograniczonych ilościach z uwagi na zawartość tłuszczu i soli. Codziennie należy zjeść 3–4 porcje produktów nabiałowych.

  Jedna porcja to:

  • 200 ml mleka 2% tł., jogurtu, kefiru, maślanki
  • 100 g sera twarogowego półtłustego
  • 2 plasterki sera żółtego.

  Nasiona roślin strączkowych

  Doskonale sprawdzają się jako dodatek do sałatek lub do przygotowania past do pieczywa. Raz w tygodniu mogą także zastąpić posiłek mięsny. Soczewica, cieciorka, bób, fasola to nie tylko dobre źródło białka, ale także cynku, żelaza, manganu, miedzi, a przy tym dostarczają niewielkich ilości tłuszczu.

  Źródła tłuszczu w diecie

  W trakcie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe, którego źródłem są dobrej jakości oleje roślinne: olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej lniany. Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są także ryby morskie oraz orzechy (włoskie, laskowe, migdały) i nasiona (słonecznik, dynia, siemię lniane).

  Do sałatek stosuje się oleje tłoczone na zimno. Należy pamiętać, że nie nadają się one do smażenia. Do smarowania pieczywa należy stosować niewielkie ilości masła.

  Rola płynów

  Ciążą jest stanem, w którym wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Wynika to m.in. z faktu zwiększenia się objętości krwi krążącej oraz zwiększenia masy narządów wewnętrznych kobiety. Średnie zapotrzebowanie na płyny w czasie ciąży wynosi 2–2,5 l/ dzień i uzależnione jest m.in. od temperatury i wilgotności otoczenia oraz od podejmowanej aktywności fizycznej.

  Właściwy poziom nawodnienia może zapobiegać także typowym dolegliwościom okresu ciąży, takim jak: nudności, wymioty, zaparcia. Nawet obrzęki pojawiające się często w III trymestrze ciąży nie są powodem do ograniczenia ilości przyjmowanych płynów.

  Najbardziej zalecana dla kobiet w ciąży jest woda mineralna niegazowana, niskosodowa, powinna stanowić ponad połowę wypijanych płynów w ciągu dnia. Dozwolone są także herbatki owocowe oraz herbatki ziołowe z ziół, które bezpiecznie można pić w ciąży. Jeśli wybiera się soki, należy wybierać naturalne soki warzywne i owocowe, koniecznie bez dodatku cukru. W bilans płynów wlicza się także zupy oraz mleko i fermentowane napoje mleczne. W ciąży należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata czarna i zielona. Kofeina zawarta jest także w kakao, czekoladzie oraz napojach typu cola. Te ostatnie najlepiej całkowicie wyeliminować, gdyż poza kofeiną zawierają także duże ilości cukrów prostych.

  Spożycie warzyw i owoców

  Warzywa i owoce są cennym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Zaleca się, aby kobieta ciężarna spożywała 300 g warzyw dziennie w I trymestrze i 400 g dziennie w II i III trymestrze.

  W diecie należy uwzględnić bogate w kwas foliowy warzywa liściaste, takie jak szpinak, brukselka, brokuły, sałata oraz jarmuż, a także nasiona roślin strączkowych. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji w trakcie ciąży, do jadłospisu należy włączyć warzywa obfitujące w witaminę C. Zalicza się do nich paprykę, ogórki kiszone, kapustę kiszoną oraz natkę pietruszki.

  Z uwagi na zawartość witaminy A warto jeść marchew i dynię.

  Warzywa powinno się jeść w formie surówek z dodatkiem niewielkiej ilości oleju roślinnego lub poddane blanszowaniu (gotowanie w bardzo niewielkiej ilości wody).

  W ciąży należy pamiętać także o owocach. W I trymestrze ciężarna powinna spożywać 300 g owoców dziennie, a w II i III trymestrze 400 g dziennie. Ważne są owoce bogate w witaminę C, takie jak porzeczki czarne i czerwone, truskawki, agrest, maliny, kiwi i owoce dzikiej róży. Żródłem ß-karotenu powinny być morele, mango, brzoskwinie, melony.

  Owoce najlepiej jeść dojrzałe, surowe, niepoddane procesowi gnicia. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie koktajli owocowych.

  Co ze słodkimi przekąskami?

  Jedzenie nadmiaru słodyczy sprzyja nadwadze i otyłości oraz zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej. Ponadto jedząc słodkie rzeczy, zmniejsza się chęć na spożycie wartościowych posiłków. W wyrobach cukierniczych, poza nadmiarem cukru lub wysokofruktozowego syropu kukurydzianego, znajdują się także niekorzystne izomery trans kwasów tłuszczowych oraz sztuczne barwniki i aromaty.

  Jeśli ma się ochotę na coś słodkiego, najlepszym rozwiązaniem jest gorzka czekolada bądź ciasteczka przygotowane we własnym zakresie (muffinki z mąki pełnoziarnistej, ciasteczka owsiane). W ramach drugiego śniadania lub podwieczorku można zjeść niewielkie ilości owoców suszonych, takich jak figi, morele czy śliwki.

  Udział soli w diecie

  Źródłem soli w diecie jest zarówno sól, którą dodajemy do przygotowania potraw, jak i sól znajdująca się w wędlinach, serach żółtych, mieszankach przyprawowych i innych produktach, takich jak keczup, musztarda.

  Zamiast soli, podczas przygotowania potraw, warto stosować suszone zioła, takie jak zioła prowansalskie, bazylię, majeranek czy oregano.

  W przypadku nadciśnienia ciążowego i tendencji do obrzęków należy zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie soli w diecie.

  Czego należy bezwzględnie unikać?

  Picie alkoholu i palenie papierosów

  W ciąży bezwzględnie należy wyeliminować picie alkoholu (nawet w bardzo niewielkich ilościach) oraz palenie papierosów. Alkohol jest substancją, która przechodzi przez łożysko do krwiobiegu płodu. Powoduje trwałe uszkodzenie struktury i funkcji mózgu oraz niedotlenienie. Spożywanie alkoholu w ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego (fetal alcohol syndrome – FAS). Podobnie związki toksyczne pochodzące z dymu tytoniowego przenikają do łożyska, kumulują się w nim i zaburzają jego strukturę i właściwe funkcjonowanie. Znany jest związek między paleniem papierosów przez kobietę w ciąży ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia astmy oskrzelowej oraz nawracających infekcji dolnych dróg oddechowych.

  Są jeszcze inne produkty, których należy unikać. Zalicza się do nich:

  • surowe i niedopieczone mięso, np. befsztyk krwisty lub półkrwisty, tatar
  • wędliny surowe i dojrzewające, np. szynka parmeńska, salami, kindziuk
  • niepasteryzowane mleko i przetwory z niego przygotowane, np. oscypek, bundz, feta
  • sery pleśniowe, np. brie, camembert, roquefort, gorgonzola
  • surowe lub niedogotowane jajka, np. kogel-mogel, lekko ścięta jajecznica
  • słodkie napoje gazowane
  • słodziki
  • żywność typu fast-food oraz posiłki instant (zupki w proszku, sosy w proszku).

  Należy pamiętać, aby owoce i warzywa przed zjedzeniem dokładnie umyć i nie spożywać nigdy produktów żywnościowych, gdy upłynęła data ważności do spożycia.

  Piśmiennictwo:

  Eriksson J.G., Forsén T., Tuomilehto J., i wsp.: Early growth and coronary heart disease in later life: longitudinal study. BMJ. 2001; 322(7292): 949–953.
  Lopez-Jaramillo P., Gomez-Arbelaez D., Sotomayor-Rubio A. i wsp.: Maternal undernutrition and cardiometabolic disease: a latin american perspective. BMC Med. 2015; 13: 41.
  Poradnik żywienia kobiet w ciąży. Instytut Matki i Dziecka, Klinika Położnictwa i Ginekologii.
  Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
  Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. „Opieka położnicza nad ciężarną otyłą”. Ginekol. Pol. 2012; 83: 795–799.
 • Ciąża u chorej z przewlekłą niewydolnością nerek
  Przewlekła choroba nerek może wpływać na popęd seksualny kobiety, płodność (zdolność do zajścia w ciążę), rozwój ciąży oraz występowanie powikłań ciąży.
  Więcej

  Czy możliwa jest ciąża u kobiety z chorobą nerek?

  Przewlekła choroba nerek może wpływać na popęd seksualny kobiety, płodność (zdolność do zajścia w ciążę), rozwój ciąży oraz występowanie powikłań ciąży.

  Bardzo zaawansowana choroba nerek (gdy obecna jest ciężka niewydolność nerek) prowadzi do zaburzeń hormonalnych, czego efektem są zaburzenia miesiączkowania oraz owulacji. Zwykle występują, gdy przesączanie kłębuszkowe, czyli tzw. GFR, zmniejszy się poniżej 15 ml/min/1,73 m2, jednak mogą występować już wcześniej, gdy GFR jest większe. W tym czasie cykle mogą być bezowulacyjne. Gdy GFR wynosi <5 ml/min/1,73 m2, to miesiączki ustają. Ze względu na zaburzenia hormonalne dość wcześnie może dojść do osłabienia popędu płciowego.

  Najważniejsze czynniki mające wpływ na zdolność do zajścia w ciążę oraz przebieg ciąży u kobiety z chorobą nerek to:

  • stadium przewlekłej choroby nerek (czyli jak ciężka jest niewydolność nerek)
  • wielkość białkomoczu
  • nadciśnienie tętnicze oraz inne przewlekłe choroby, np. cukrzyca, choroba serca
  • wiek i ogólny stan zdrowia.

  Jeżeli brak innych przewlekłych chorób i czynność nerek jest prawidłowa lub nieznacznie tylko upośledzona (stadium 1 i 2 choroby nerek; stężenie kreatyniny we krwi nie przekracza 120 µmol/l; GFR >60 ml/min/1,73 m2), nie ma białkomoczu lub tylko niewielki (dobowa utrata białka mniejsza niż 0,5 g), ciśnienie krwi jest prawidłowe, to przebieg ciąży jest prawidłowy, ale zwiększa się ryzyko stanu przedrzucawkowego (tzw. zatrucia ciążowego).

  Czy choroba nerek zwiększa ryzyko powikłanego przebiegu ciąży i rozwoju płodu?

  Przewlekła choroba nerek zwiększa ryzyko powikłanego przebiegu ciąży, ryzyko to jest tym większe, im bardziej ciężka jest choroba nerek. Dotyczy to zarówno powikłań przebiegu ciąży, jak i zaburzeń w rozwoju dziecka. Występuje więc ryzyko dla matki w związku ze zdarzającymi się powikłaniami ciąży zagrażającymi nawet jej życiu. Może się także pogorszyć choroba nerek. Występuje również ryzyko dla dziecka, gdyż jego rozwój może być opóźniony. Czasem następuje poród przedwczesny.

  U kobiety z chorobą nerek (zwłaszcza gdy ma również nadciśnienie tętnicze, co jest częste w przypadku choroby nerek) częściej rozwija się stan przedrzucawkowy (tzw. zatrucie ciążowe) i jego przebieg jest cięższy. Jego następstwem może być pilna konieczność szybkiego rozwiązania ciąży (nawet jeżeli dziecko nie jest jeszcze w pełni zdolne do życia), a nawet śmierć matki, jeżeli wystąpią ciężkie powikłania (np. rzucawka, obrzęk mózgu, niewydolność krążenia i oddychania).

  Sama choroba nerek nie jest groźna dla płodu, tzn. nie prowadzi do wystąpienia wad wrodzonych lub rozwojowych. Wyjątkiem są oczywiście dziedziczone choroby nerek, które mogą zostać przekazane dziecku wraz z genami matki lub ojca, jednak nie ma to związku z zaburzeniami w organizmie matki spowodowanymi chorobą nerek.

  Choroba nerek, jeżeli jest zaawansowana, często powoduje opóźniony rozwój dziecka (np. jest mniejsze niż powinno być w danym tygodniu ciąży), a także stanowi przyczynę przedwczesnego porodu (zwykle przed 40. tyg. ciąży). Może również wystąpić tzw. wielowodzie, czyli nadmierna objętość wód płodowych.

  Czy ciąża może pogorszyć przebieg choroby nerek?

  W prawidłowej ciąży u zdrowej kobiety nerki ulegają powiększeniu i o 50% zwiększa się przez nie przepływ krwi. Rośnie ich obciążenie pracą, gdyż muszą również usuwać produkty przemiany materii rozwijającego się dziecka.

  Gdy nerki matki są już uszkodzone przez chorobę nerek, to uszkodzenie to może się nasilić w przebiegu ciąży. Ryzyko jest tym większe, im cięższa jest niewydolność nerek i jest już istotne, gdy stężenie kreatyniny we krwi jest większe niż 150 µmol/l, zwłaszcza gdy występuje również białkomocz lub ciężkie nadciśnienie tętnicze. Jeżeli niewydolność nerek jest ciężka, to w trakcie ciąży może być konieczne leczenie dializami. Ciąża zwykle prowadzi do zwiększenia białkomoczu, jeżeli był stwierdzony przed ciążą.

  Czy choroba nerek zaburza pierwsze objawy ciąży?

  Początek ciąży u kobiety z chorobą nerek i zaburzeniami miesiączkowania może zostać nierozpoznany. Brak kolejnych krwawień nie nasuwa kobiecie podejrzenia ciąży, gdyż dłuższe przerwy pomiędzy krwawieniami występowały już wcześniej. Pierwszymi objawami ciąży mogą być np. uczucie stałego zmęczenia, nudności, obrzęki, problemy z nadciśnieniem tętniczym. Standardowe testy ciążowe, również tzw. domowe, kupowane w aptece, są tak samo wiarygodne u kobiety z chorobą nerek, jak u zdrowej kobiety.

  Czy leki stosowane w chorobach nerek są niebezpieczne w ciąży?

  Choroba nerek i jej powikłania wymagają często przyjmowania wielu leków. Leki te mogą przechodzić przez łożysko do organizmu dziecka i być dla niego szkodliwe. Każda kobieta, u której jest możliwość zajścia w ciążę i która przyjmuje leki, powinna dobrze wiedzieć, czy są one niebezpieczne dla płodu. W każdym przypadku podejrzenia możliwości ciąży leki takie należy przestać przyjmować i zgłosić się do lekarza, który oceni sytuację i w razie konieczności zmieni leki.

  Z powodu nadciśnienia tętniczego, w celu zmniejszenia białkomoczu oraz w celu zwalniania postępu choroby nerek pacjenci z chorobą nerek bardzo często przyjmują tzw. inhibitory konwertazy angiotensysny lub blokery receptora angiotensynowego. Leki te są niebezpieczne dla rozwoju dziecka (w II i III trymestrze) i zaleca się ich odstawienie.

  Niebezpieczne w początkowym okresie ciąży (ryzyko wad rozwojowych) są niektóre leki immunosupresyjne stosowane w zapaleniach nerek (np. cyklofosfamid, metotreksat, mykofenolan). Zgodnie z zasadą nie należy przyjmować żadnego leku (również dostępnego bez recepty) lub żadnej substancji chemicznej bez konsultacji z lekarzem i sprawdzenia, czy jest bezpieczny w ciąży.

  Ze względu na duże ryzyko stanu przedrzucawkowego zaleca się profilaktyczne stosowanie małej dawki kwasu acetylosalicylowego (75 mg/dzień) od 12. tygodnia ciąży.

  Planowanie ciąży

  Ze względu na zagrożenie pogorszenia choroby nerek oraz wielu powikłań ciąża u kobiety z chorobą nerek powinna być świadomie zaplanowana po rozważeniu ryzyka dla matki, ryzyka pogorszenia choroby nerek, ryzyka powikłań ciąży oraz ryzyka dla dziecka.

  Ze względu na te zagrożenia na ogół odradza się ciążę kobietom z istotnym uszkodzeniem nerek (stadium III i większe przewlekłej choroby nerek). Oczywiście w każdym przypadku należy ryzyko ocenić indywidualnie, gdyż bardzo istotne są również inne czynniki, takie jak rodzaj choroby nerek (czy szybko postępuje?), wielkość białkomoczu, nadciśnienie tętnicze, konieczność nieprzerwanego przyjmowania leków, które mogą być szkodliwe dla dziecka.

  U niektórych kobiet choroba nerek jest dziedziczna lub wrodzona i ryzyko przekazania jej dziecku należy omówić z lekarzem, który może skierować parę przyszłych rodziców do poradni genetycznej.

  Jakie metody antykoncepcji zaleca się w przypadku choroby nerek?

  Stosowane metody antykoncepcji muszą być skuteczne, nawet jeżeli cykle kobiety są nieregularne i zaburzone (nadal jest ryzyko ciąży). Niektóre metody hormonalne mogą być przeciwwskazane ze względu na nadciśnienie tętnicze. Metody mechaniczne są bezpieczne. Kobiety przyjmujące leki immunosupresyjne nie powinny stosować wkładek wewnątrzmacicznych ze względu na ryzyko zakażenia.

  Ciąża u kobiety leczonej dializami

  Bardzo rzadko dochodzi do ciąży u kobiety w wieku rozrodczym leczonej dializami. W większości przypadków są to młodsze kobiety niedługo po rozpoczęciu leczenia dializami. W miarę zwiększania długości dializoterapii zmniejsza się zdolność do zajścia w ciążę.

  Dotychczasowe dane wskazują, że:

  • ciąża jest możliwa tylko u niewielu z nich (ok. 2–3%)
  • ok. 20% ciąż kończy się wczesnym poronieniem
  • w większości przypadków dochodziło do przedwczesnego porodu, zwykle ok. 32. tygodnia ciąży.

  Jednak w ostatnich latach wyniki te znacznie się poprawiły wskutek stosowania intensywnego leczenia dializami. Wskutek zwiększenia tzw. dawki dializy (co oznacza wydłużenie czasu trwania dializy lub wykonywanie częstszych dializ) więcej młodych kobiet jest zdolnych do zajścia w ciążę oraz zdecydowana większość ciąż (ponad 80%) kończy się urodzeniem dziecka zdolnego do życia.

  Dializowana ciężarna zostaje objęta ścisłą opieką przez zespół obejmujący nefrologa, ginekologa położnika, neonatologa, dietetyka oraz innych specjalistów w razie potrzeby. Rozwój dziecka musi być kontrolowany częściej niż u zdrowej kobiety. Najważniejsze jest zwiększenie intensywności dializoterapii. Liczbę hemodializ zwiększa się z 3 do 5–7 w tygodniu. Można również zmienić schemat dializoterapii, np. przejść na codzienne nocne wydłużone (6 h) hemodializy.

  Częstsze dializy powodują, że ciśnienie krwi jest niższe i bardziej stabilne oraz mniejsze są wahania zawartości wody i różnych substancji w organizmie matki. Kobieta może spożywać bardziej urozmaicone pożywienie i w większych ilościach, co jest konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

  Ważne jest skuteczne leczenie niedokrwistości poprzez wyrównywanie niedoboru żelaza oraz podawanie erytropoetyny. Należy kontrolować przyrost masy ciała i odpowiednio regularnie zwiększać tzw. suchą masę ciała w miarę zaawansowania ciąży (docelowy przyrost w czasie całej ciąży to 11–14 kg).

  Jeżeli dotychczas kobieta poddawana była dializom otrzewnowym, to można je bezpiecznie i skutecznie kontynuować do czasu, gdy wypełnianie jamy otrzewnej płynem będzie sprawiało dyskomfort. Zwykle w końcowym okresie ciąży konieczne jest wykonywanie hemodializ.

  Ciąża u kobiety po przeszczepieniu nerki

  Po udanym przeszczepieniu nerki kobieta odzyskuje płodność po 4–6 miesiącach. Jednak przewlekła choroba w poprzednich latach powoduje, że u tych kobiet menopauza występuje 4–5 lat wcześniej, co oznacza, że u kobiet bliskich menopauzie cykle mogą już nie wrócić. W ciążę zachodzi tylko część (nie więcej niż 50%) starających się o to kobiet po przeszczepieniu nerki. Eksperci są zgodni, że w pierwszym roku (niektórzy zalecają nawet 2 lata) po przeszczepieniu ciąży należy zdecydowanie unikać. W tym czasie największe jest ryzyko odrzucenia przeszczepu oraz różnych zakażeń, co się wiąże z koniecznością stosowania wielu leków o bardzo szkodliwym wpływie na ciążę.

  Warunki dobrego rokowania dla ciąży to dobra i stabilna czynność przeszczepu (stężenie kreatyniny we krwi mniejsze niż 140 µmol/l), białkomocz mniejszy niż 0,5 g na dobę oraz brak zakażeń szkodliwych dla ciąży (np. cytomegalia).

  Ciąża powinna być zaplanowana w porozumieniu z prowadzącym lekarzem. Konieczna może być modyfikacja leczenia immunosupresyjnego. Sześć tygodni przed próbą zajścia w ciążę należy odstawić mykofenolan i rapamycynę. Cyklosporyna, takrolimus, prednizon i azatiopryna są bezpiecznie w ciąży. Konieczne może być częstsze kontrolowanie stężenia leków immunosupresyjnych we krwi.

  Dotychczasowe dane wskazują, że u jednej trzeciej ciężarnych z przeszczepioną nerką rozwija się stan przedrzucawkowy, a ponad połowa kończy się przedwczesnym, porodem ze względu na zagrożenie zdrowia matki lub dziecka.

  Poród u kobiety z chorobą nerek

  Poród naturalny jest najlepszym sposobem rozwiązania ciąży i choroba nerek lub leczenie dializami nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Jednak w większości przypadków pojawiają się wskazania do cięcia cesarskiego, takie jak zagrożenie dla matki lub dziecka, konieczność pilnego rozwiązania z powodu powikłań (np. stan przedrzucawkowy) lub słaba czynność skurczowa macicy i przedłużający się poród.

  Karmienie piersią

  Jeżeli kobieta nie musi przyjmować leków, które przenikają do mleka i mogą być szkodliwe dla dziecka, to choroba nerek nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

  Czy mężczyzna z chorobą nerek może być ojcem?

  Ciężka niewydolność nerek, zwłaszcza gdy jest konieczne leczenie dializami, powoduje zmniejszenie popędu płciowego oraz upośledzenie płodności mężczyzny (pogorszenie jakości nasienia). Dotyczy to również młodych mężczyzn, jednak przede wszystkim mężczyzn w średnim wieku i starszych, zwłaszcza z innymi przewlekłymi chorobami (miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze). Po udanym przeszczepieniu nerki płodność mężczyzny może się znacznie poprawić.

 • Czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny?
  Jestem w 7. tygodniu ciąży i pani doktor powiedziała mi, żeby raczej powstrzymać się od współżycia przez te 9 miesięcy, bo zdarza się, że przychodzą do niej pacjentki, które po współżyciu plamią lub mają silne bóle brzucha.
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Czy seks podczas ciąży może być niebezpieczny? Jestem w 7. tygodniu ciąży i pani doktor powiedziała mi, żeby raczej powstrzymać się od współżycia przez te 9 miesięcy, bo zdarza się, że przychodzą do niej pacjentki, które po współżyciu plamią lub mają silne bóle brzucha.

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Szanowna Pani,
  ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Przez okres 40 tygodni w organizmie przyszłej matki zachodzi wiele zmian, które zapewniają prawidłowy rozwój dziecka. Zmianom podlega również sfera seksualna, która jest nierozłącznym elementem życia każdego człowieka. Seksualność sprawia, że na każdym etapie życia można podejmować nowe związane z nią wyzwania, czerpać radość z nowych jej aspektów, ale również przyjmować wynikające z niej ograniczenia. Takim właśnie czasem jest ciąża, która dla niektórych par będzie okresem nowych doznań seksualnych, a dla kolejnych zostanie odsunięta na dalszy plan.

  Niektórzy ginekolodzy zalecają zaniechania współżycia w czasie ciąży, z uwagi na możliwość wystąpienia porodu przedwczesnego, czy infekcji przenoszonych drogą płciową.

  Powstrzymanie się ciężarnej od współżycia płciowego jest bezwzględnie konieczne w przypadku niektórych powikłań ciąży, takich jak:

  • zagrażające poronienie
  • niewydolność cieśniowo-szyjkowa
  • łożysko przodujące
  • pojawienie się przedwczesnej czynności skurczowej.

  W ciąży, która przebiega bez komplikacji pary mogą podejmować stosunki płciowe, a zmiany fizyczne towarzyszące ciąży mogą zintensyfikować doznania erotyczne.

  W Pani przypadku, proszę jeszcze raz porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę na temat współżycia w czasie ciąży.

  Proszę również pamiętać, że seks w czasie ciąży nie musi oznaczać pełnego stosunku płciowego. Czułość i bliskość jest również ważna w tym czasie i zbliża partnerów do siebie.

  Piśmiennictwo:

  Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V. (red.). Podstawy seksuologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  Marcyniak M., Hamela-Olkowska A., Czajkowski K.: Współżycie płciowe podczas ciąży a ryzyko porodu przedwczesnego. Med. Wieku Rozw. 2003; 7(3) (supl. 1): 167-173.
  Sayle A.E., Savitz D.A., Thorp J.M. i wsp.: Sexual activity during late pregnancy and risk of preterm delivery. Obstet. Gynecol. 2001; 97(2): 283-289.
..