28 listopada 2014 roku
poczta
zaloguj się
 
Poczet Lekarzy
medycyna praktyczna dla pacjentów

Parametry wyszukiwania:

 Wszyscy  A B C Ć Č D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ź Ż

Wyniki wyszukiwania

« Wstecz      Dalej »
Lekarz Monika Czyż-Hyla

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Magdalena Czyżo

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Janusz Ćwiok

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Zdzisław Dabrowski

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Mohamed Raoul Daffe

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

Lekarz Janina Dandelska-Nickerl

Ginekolog

Położnictwo i ginekologia

« Wstecz      Dalej »

Poczet Lekarzy zawiera wyłącznie wizytówki stworzone przez lekarzy. Jesteś lekarzem i nie ma Cię w bazie: stwórz wizytówkę!

Przeczytaj też

 • Dlaczego DNA mitochondrialne (mtDNA) dziedziczymy tylko po matce?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Czemu DNA z matrixu dziedziczymy tylko po matce?

  Odpowiedziała

  dr med. Dorota Gieruszczak-Białek
  specjalista pediatrii, genetyki klinicznej
  Klinika Pediatrii
  Warszawski Uniwersytet Medyczny

  Szanowna Pani/Szanowny Panie!
  DNA mitochondrialne (mtDNA) znajduje się w tzw. macierzy (łac. matrix) mitochondrialnej, wewnątrz struktury zwanej mitochondrium. Mitochondria to, znajdujące się w cytoplazmie komórek, organelle odpowiadające za wytwarzanie energii. Szczególnie licznie występują w tych komórkach, które zużywają najwięcej energii, np. w mięśniach.

  W istocie, dziedziczenie mitochondrialnego DNA jest dziedziczeniem odmatczynym. Wynika to z faktu, że plemniki zawierają bardzo niewiele cząstek mtDNA, które nie dostają się do komórki jajowej. W związku z tym mężczyźni dziedziczą swoje mtDNA od matek i nie przekazują go swojemu potomstwu.

  Oznacza to, że choroby mitochondrialne (związane z mutacjami mtDNA) są przekazywane wyłącznie przez kobiety. Natomiast, zachorować można niezależnie od płci - każdy dziedziczy mitochondrialne DNA od matki.

 • Czy wysoka awidność wyklucza zakażenie w trakcie ciąży?
  Obecnie jestem w 15. tygodniu ciąży. Czy konieczne jest przyjmowanie rowamecyny?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Obecnie jestem w 15. tygodniu ciąży. W 13. tygodniu badania na toksoplazmę, IgG i IgM okazały się dodatnie, tj.: IgG 76,97, IU/ml, IgM 7,COI. Awidność 0,45 (w opisie wyniku: awidność wysoka, wyklucza się zakażenie w przeciągu 3-4 mies.). Żadnych objawów grypowych czy też powiększonych węzłów chłonnych nie miałam. Jedyne co zauważyłam, to brak ostrości widzenia na jedno oko, sytuacja taka miała miejsce pod koniec lipca, trwała parę dni i sama ustąpiła. Nie wiem, czy należy łączyć to z toksoplazmozą oczną? Czy awidność 0,45 wyklucza zakażenie w trakcie ciąży? Czy konieczne jest przyjmowanie rowamecyny? Badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży nie wykazały nieprawidłowości.

  Odpowiedział

  dr hab. med. Ernest Kuchar
  Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
  Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

  Wysoka awidność jest silnym argumentem przeciwko świeżemu zakażeniu T. gondii. Pani wyniki wskazują na przebycie zarażenia przed zajściem w ciążę, co oznacza, że płód jest bezpieczny. Z tego powodu, jak też ze względu na obecność swoistych przeciwciał anty-toxo, brak jest wskazań do podania rowamycyny (jest to lek hamujący przenikanie pierwotniaków Toxoplasma gondii przez łożysko, który działa w okresie parazytemii, to jest obecności pasożytów we krwi - z chwilą pojawienia się swoistych przeciwciał kończy się parazytemia).

  Z kolei toksoplazmoza oczna w przebiegu toksoplazmozy nabytej jest bardzo rzadką, poważną chorobą, które przebiega zdecydowanie ciężej niż Pani opisała i prowadzi do trwałego upośledzenie widzenia, zatem jest mało prawdopodobne, by chorowała Pani na toksoplazmozę oczną - w razie wątpliwości proszę skorzystać z porady okulisty.

 • Czy Femifertil można przyjmować z wiesiołkiem i kwasem foliowym?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Czy suplement diety Femifertil może przyjmować każda kobieta planująca ciążę, czy można go stosować wraz z wiesiołkiem i kwasem foliowym (mimo że zawiera już kwas foliowy, ale w dawce niższej niż zalecana)?

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Szanowna Pani,
  Femifertil służy optymalizacji płodności (a zawartość ziół bierze udział w regulacji hormonalnej) i, co do zasady, jako suplement diety, może być stosowany przez każdą kobietę planującą ciążę.

  Bardzo rzadko, jednak mogą się zdarzyć indywidualne przeciwwskazania w postaci nietolerancji któregoś ze składników. Wpływ wiesiołka objawia się bardziej zmianą jakości śluzu szyjkowego, co może dodatkowo wspomóc szanse poczęcia dziecka.

  W odniesieniu do kwasu foliowego, należałoby postawić pytanie, czy jest Pani w grupie kobiet, które wymagają większej suplementacji tego składnika. Znaczenie będzie mieć tu również skład diety i przyjmowanie kwasu foliowego z pożywieniem.

 • Czy można stosować Mycosyst w czasie ciąży i starań macierzyńskich?
  Planujemy z mężem dziecko. Czy mamy się wstrzymać i zabezpieczać przez okres trwania kuracji?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Lekarz przepisał mi Mycosyst 200 mg, 14 tabletek. Mam 7 tabl. Przyjąć raz dziennie przez 7 dni, a następne 7 raz na tydzień przez 7 tygodni. Planujemy z mężem dziecko. Czy mamy się wstrzymać i zabezpieczać przez okres trwania kuracji?

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Droga Pani,
  ogólnie nie zaleca się stosowania preparatów typu Mycosyst w czasie ciąży i starań macierzyńskich. Rekomendowane jest stosowanie preparatów miejscowych, np. klotrimazolu w kremie.

  Rozwiązania są dwa albo rozpoczęcie starań macierzyńskich i zamiana preparatu na miejscowy, albo na czas kuracji przeciwgrzybiczej zastosowanie dodatkowo antykoncepcji, a także, aby podnieść skuteczność leczenia, zaleca się dodatkowo stosowanie preparatów miejscowych.

  Czytaj więcej o leku Mycosyst w bazie leków

 • Zakażenie bakteryjne układu rozrodczego w okresie zaawansowanej ciąży
  Jestem obecnie w 2. ciąży w 35. tygodniu. Ciąża jest od 28. tygodnia zagrożona z powodu skrócenia szyjki macicy.
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Jestem obecnie w 2. ciąży w 35. tygodniu. Ciąża jest od 28. tygodnia zagrożona z powodu skrócenia szyjki macicy 6 mm. W posiewie z pochwy (nie szyjki) wykazano Enterococcus faecalis 2+ oraz Lactobacillus sp. 2+. Przed moją 1. ciążą ok. 2 lat męczyłam się z infekcjami. Miałam ok. 10 kuracji antybiotykami i nic nie pomagało. Jak zaszłam w 1. ciążę, to z desperacji sama zrobiłam sobie kurację probiotykami (Invag i Provag) przez 3 miesiące (podwójne dawki) i to w końcu pomogło. Do końca brałam probiotyk profilaktycznie co kilka dni i było czysto. Czy teraz nie lepiej jest powtórzyć leczenie probiotykiem zamiast brać Amoksiklav według antybiogramu? Boję się, że wyniszczę sobie florę bakteryjną, którą tak usilnie odbudowywałam, ale też nie chcę zagrozić dziecku. Pierwszy poród zakończył się cesarskim cięciem z powodu zaniku tętna, ale teraz znowu chcę próbować naturalnie.

  Odpowiedziała

  prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
  ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
  Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Szanowna Pani
  zakażenie układu rozrodczego bakteryjne w okresie zaawansowanej ciąży może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych zarówno dla matki i jej dziecka. Szczególnie niebezpieczne mogą być bakterie z grupy paciorkowców typu D - Enterococcus.

  W czasie trwania ciąży dochodzi do zmniejszenia liczby bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus, które zapewniają odpowiednie pH w pochwie oraz zwalczają patogeny predysponujące do namnażania się bakterii chorobotwórczych.

  Przyjmowanie probiotyków ginekologicznych w okresie ciąży, zwłaszcza stosowanie ich doustne, korzystnie oddziałuje zarówno na układ moczowo-płciowy, jak i pokarmowy, co w rezultacie stanowi podwójną barierę ochronną. Zaleca się profilaktycznie stosowanie probiotyków ginekologicznych w celu zapobiegania powikłaniom związanym z wystąpieniem przedwczesnych zakażeń czy porodu przedwczesnego. Stosowanie probiotyków blokuje przemieszczanie się powstałych drobnoustrojów chorobotwórczych.

  Stwierdzona obecność bakterii z grupy Enterococcus w pochwie w czasie trwania ciąży wymaga leczenia pod nadzorem lekarza ginekologa, ponieważ w czasie porodu może dojść do zakażenia wstępującego i w skrajnym przypadku może wywołać uogólnione zakażenie.

  Kuracja antybiotykowa jest konieczna w ciąży, w przypadku zakażeń bakteryjnych, które mogą niekorzystnie wpływać na rozwój i dobrostan płodu. Lekarz ginekolog zaleci odpowiedni preparat, bezpieczny dla rozwijającego się płodu.

  W obecnej Pani ciąży uważam za konieczne zastosowanie antybiotyku zgodnie z antybiogramem, w tym okresie stosowanie go nie ma znaczącego wpływu na płód, a konsekwencje związane z niewłaściwą terapią mogą skutkować wyżej opisanym zagrożeniem. Jednoczasowe zastosowanie probiotyku ginekologicznego może wspomóc proces terapeutyczny.