21 września 2014 roku
poczta
zaloguj się
 
Poczet Lekarzy
medycyna praktyczna dla pacjentów

Parametry wyszukiwania:

Profile lekarzy i opisy placówek medycznych są całkowicie bezpłatne
 Wszyscy  A B C Ć Č D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ź Ż

Wyniki wyszukiwania

Lekarz Ewa Przybyła-Ożóg

Pediatra, Psychiatra dziecięcy

Pediatria, Psychiatria dzieci i młodzieży

Poczet Lekarzy zawiera wyłącznie wizytówki stworzone przez lekarzy. Jesteś lekarzem i nie ma Cię w bazie: stwórz wizytówkę!

Przeczytaj też

 • Czy szczepionka Prevenar zmniejsza ryzyko zachorowania na zapalenie ucha środkowego?
  Mój roczny synek często choruje na zapalenie ucha. Czy szczepionka Prevenar mu pomoże, czy jest bezpieczna?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Witam, mój roczny synek często choruje na zapalenie ucha. Czy szczepionka Prevenar mu pomoże, czy jest bezpieczna? Bo słyszałam, że powoduje niepełnosprawność, proszę o poradę.

  Odpowiedziała

  dr n. med. Ewa Talarek
  specjalista pediatra
  Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

  Skoniugowane szczepionki przeciw pneumokokom (Prevenar 13, Synflorix) zapobiegają tzw. inwazyjnej chorobie pneumokokowej wywoływanej przez serotypy pneumokoków zawartych w szczepionce (Prevenar 13 - trzynastu, Synflorix - dziesięciu). Termin „inwazyjna choroba pneumokokowa” obejmuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicę oraz zapalenie płuc z bakteriemią. W wielu badaniach wykazano dużą skuteczność tych szczepionek w zapobieganiu zakażeniom inwazyjnym.

  Pneumokoki odpowiedzialne są także za inne choroby, w tym za zapalenie ucha środkowego. Szczepienie przeciw pneumokokom zmniejsza ryzyko zachorowania na zapalenie ucha, ale ochrona poszczepienna nie jest w tym przypadku tak duża, jak w zapobieganiu inwazyjnej chorobie pneumokokowej. Poza tym zapalenie ucha środkowego może być wywoływane przez inne bakterie, nie tylko pneumokoki. Nie można zatem niestety oczekiwać, że po szczepieniu synek nie będzie już chorował na zapalenie ucha, jednak ryzyko, że zachoruje, jest mniejsze.

  Obie skoniugowane szczepionki pneumokokowe są bezpieczne i na pewno nie powodują niepełnosprawności. U dziecka rocznego szczepienie składa się z 2 dawek podanych w odstępie 2 przynajmniej 2 miesięcy.

  Piśmiennictwo:

  Prevenar 13. Charakterystyka produktu leczniczego
  Synflorix. Charakterystyka produktu leczniczego
  Vergison A.: Skuteczność koniugowanych szczepionek przeciwko pneumokokom o rozszerzonym składzie antygenowym w profilaktyce inwazyjnej choroby pneumokokowej. Medycyna Praktyczna - Szczepienia 2013; 1: 15-17
 • Nowa szczepionka przeciwko meningokokom typu B
  Ostatnio wprowadzona została nowa szczepionka Bexsero przeciw meningitis B. Czy zalecane byłoby jej podanie?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Dzień dobry, proszę o informacje. Moje dziecko zostało zaszczepione przeciwko meningitis C w wieku roku i 10 miesięcy. Ostatnio wprowadzona została nowa szczepionka Bexsero przeciw meningitis B. Czy zalecane byłoby jej podanie? Czy jedna z drugą w żaden sposób nie koliduje? W jakim wieku najlepiej ją podać (synek ma prawie 4 lata)? Z poważaniem, Małgorzata

  Odpowiedziała

  dr n. med. Ewa Talarek
  specjalista pediatra
  Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

  Szczepionka Bexsero ma na celu zapobieganie zachorowaniom na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicę wywoływane przez meningokoki B. W żaden sposób nie koliduje ze szczepieniem przeciw meningokokom C - można powiedzieć, że poszerza ochronę przed meningokokami.

  W polskich warunkach szczepienie jest jak najbardziej zasadne, ponieważ za niemal wszystkie przypadki inwazyjnej choroby meningokokowej odpowiedzialne są meningokoki B i C. U dzieci w wieku 0-5 lat ryzyko zachorowania jest większe niż w innych grupach wiekowych, zatem szczepienie synka jest wskazane teraz. Schemat szczepienia dziecka w wieku 2-10 lat obejmuje dwie dawki podane w odstępie przynajmniej 2 miesięcy.

  Piśmiennictwo:

  Bexsero. Charakterystyka produktu leczniczego
  Konior R., Jackowska T., Skoczyńska A. i wsp.: Profilaktyka zakażeń meningokokowych - praktyczne aspekty szczepień. Pediatria Polska 2012; 87: 489-497
  Skoczyńska A., Kuch A., Waśko I. i wsp.: Inwazyjna choroba meningokokowi u chorych poniżej 20. roku życia w Polsce w latach 2009-2011. Pediatria Polska 2012; 87: 438-443
 • Podanie dwóch dawek szczepionki przeciwko polio na jednej wizycie
  Dziecko 3 dni temu dostało dwie szczepionki Infanrix-IPV + HIB oraz Imovax Polio - pielęgniarka przez pomyłkę wkuła szczepionkę Infanrix-IPV, zamiast tylko przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi plus polio. Czyli dziecko dwa razy miało podaną szczepionkę przeciwko polio.
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Dziecko 3 dni temu dostało dwie szczepionki Infanrix-IPV + HIB oraz Imovax Polio - pielęgniarka przez pomyłkę wkuła szczepionkę Infanrix-IPV, zamiast tylko przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi plus polio. Czyli dziecko dwa razy miało podaną szczepionkę przeciwko polio. Kiedy pielęgniarka się zorientowała, od razu powiedziała o tym lekarzowi. Odpowiedź była taka, że nie będzie konsekwencji, po prostu dziecko nie otrzyma dawki przypominającej w wieku 6 lat, jeśli chodzi o polio. Dodam, że dziecko ma 2 lata i 3 miesiące. Była to 4. dawka DTp i miała być 3. dawka polio. Proszę o informację, jakie mogą być konsekwencje takiej sytuacji i gdzie można uzyskać fachową pomoc. Jestem trochę przerażona i chciałabym mieć pewność, że jednak nic się nie wydarzy.

  Odpowiedziała

  dr n. med. Ewa Talarek
  specjalista pediatra
  Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

  Rozumiem, że dziecku podano Infanrix-IPV+Hib (zamiast preparatu Infanrix) i - w inne miejsce - Imovax polio. Podanie jednocześnie dwóch dawek szczepionki inaktywowanej przeciwko poliomyelitis może (ale nie musi) być związane z większym ryzykiem wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego, głównie miejscowego - w postaci bólu i zaczerwienienia w miejscu podania. Natomiast fakt, że dziecko w wieku 2 lat otrzymało już 4 dawki szczepionki, nie ma wpływu na dalsze szczepienie. W wielu krajach dzieci są szczepione według schematu: 3 dawki w 1. roku życia i dawka uzupełniająca w 2. roku życia.

  W 6. roku życia Pani dziecko powinno otrzymać kolejną dawkę, aby przedłużyć odporność poszczepienną. Obecnie dzieciom w 6. roku życia podaje się żywą doustną szczepionkę, ale w nadchodzących latach może to ulec zmianie i dzieci będą otrzymywać dawkę przypominającą w postaci inaktywowanej szczepionki podawanej domięśniowo.

  Piśmiennictwo:

  Imovax polio. Charakterystyka produktu leczniczego.
  Program Szczepień Ochronnych na rok 2014. Załącznik do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2013 r., Dz. Urz. Min. Zdr., poz. 43.
 • Jak długo szczepionkę Prevenar można przechowywać w warunkach pokojowych, by nie straciła właściwości?
  Przed szczepieniem preparat Prevenar 13 znajdował się poza lodówką przez ponad 30 minut. Czy ciepła szczepionka może wywołać skutki uboczne, a także czy zachowała swoje właściwości i w przyszłości ochroni moje dziecko?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Witam, zwracam się z pytaniem do eksperta o zasadność moich obaw w kwestii podania szczepionki Prevenar 13 mojej 17-miesięcznej córce. W dniu dzisiejszym córka szczepiona była przeciw ospie wietrznej oraz 4. dawką przeciw pneumokokom. Pani wykonująca szczepienie po wyjęciu preparatów z lodówki wstrzyknęła pierwszy i musiała przerwać, ponieważ do gabinetu zabiegowego wbiegł lekarz z ciężkim przypadkiem innego dziecka. Zmuszone byłyśmy opuścić gabinet, podczas gdy szczepionka w temperaturze pokojowej została tam przez ponad 35 minut. Po tym czasie pielęgniarka zapewniła mnie, że ze szczepionką jest wszystko w porządku, i wstrzyknęła córce Prevenar. Mam jednak obawy, czy ciepła szczepionka może wywołać skutki uboczne, a także czy zachowała swoje właściwości i w przyszłości ochroni moje dziecko. Wyczytałam, że szczepionka powinna być przechowywana w temperaturze 8-10°C, i obawiam się, czy w naszym przypadku będzie ona skuteczna. Bardzo proszę o odpowiedź. Zaniepokojona mama Wiktorii

  Odpowiedziała

  dr n. med. Ewa Talarek
  specjalista pediatra
  Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

  Według informacji podanej przez producenta szczepionka Prevenar 13 powinna być przechowywana w temperaturze 2-8°C, ale w temperaturze pokojowej zachowuje stabilność nawet do 4 dni.

  Nie ma zatem powodu, by obawiać się o bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki podanej Pani córce.

  Piśmiennictwo:

  Prevenar 13. Charakterystyka produktu leczniczego.
 • Czy można dziecku podawać Activię do picia w celu częstszego stolca?
  Czy można dziecku podawać Activię do picia w celu częstszego stolca?
  Więcej

  Pytanie nadesłane do redakcji

  Czy można dziecku podawać Activię do picia w celu częstszego stolca?

  Odpowiedziała

  dr med. Dorota Gieruszczak-Białek
  specjalista pediatrii, genetyki klinicznej
  Klinika Pediatrii
  Warszawski Uniwersytet Medyczny

  Szanowna Pani/Panie!
  Nie mam szczegółowych danych na temat wieku dziecka i występujących u niego dolegliwości. Zakładam, bo tak jest najczęściej, że chodzi o zaparcie czynnościowe.

  Otóż, badanie, w którym oceniano skuteczność jogurtu probiotycznego z Bifidobacterium lactis (Activia) w leczeniu zaparcia czynnościowego nie potwierdziło korzystnego działania badanego jogurtu w porównaniu z placebo (tak samo wyglądający napój mleczny, bez dodatku probiotyków, czyli „dobrych bakterii”). Jednakże, w omawianym badaniu zwraca uwagę stosunkowo duży, korzystny efekt uzyskany przy stosowaniu placebo. Prawdopodobnie było to związane ze stosowanym jednocześnie, treningiem wypróżnień i większym niż na co dzień nadzorem rodziców.

  Warto więc, w tym miejscu podkreślić jak ważne w leczeniu zaparć są systematyczność i dbałość o regularność wypróżnień.

  Nie widzę więc przeciwwskazań do podawania Activii, o ile nie zastąpi ona właściwego postępowania (dietetycznego i farmakologicznego) w leczeniu zaparcia.

  Piśmiennictwo:

  Fermented milk containing Bifidobacterium lactis DN-173 010 in childhood constipation: a randomized, double-blind, controlled trial M.M. Tabbers, A. Chmielewska, M.G. Roseboom i wsp.: Pediatrics. 2011: 127: e1392-e1399