25 października 2014 roku
poczta
zaloguj się
 
Poczet Lekarzy
medycyna praktyczna dla pacjentów

Parametry wyszukiwania:

 Wszyscy  A B C Ć Č D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ź Ż

Wyniki wyszukiwania

« Wstecz      Dalej »
Lekarz Jan Kozyra

Internista, Lekarz Rodzinny, Reumatolog

Choroby wewnętrzne, Medycyna rodzinna, Reumatologia

Lekarz Krystyna Pawlaczyk-Adamczak

Internista, Diabetolog

Choroby wewnętrzne, Diabetologia

Lekarz Aleksander Podemski

Internista, Kardiolog

Choroby wewnętrzne, Kardiologia

« Wstecz      Dalej »

Poczet Lekarzy zawiera wyłącznie wizytówki stworzone przez lekarzy. Jesteś lekarzem i nie ma Cię w bazie: stwórz wizytówkę!

Przeczytaj też

 • Japonia - ponad 30 osób znaleziono z oznakami zawału serca po erupcji wulkanu
  Ponad 30 osób zostało znalezionych w niedzielę z oznakami zawału serca w rejonie szczytu wulkanu Ontake, nazajutrz po jego erupcji - poinformowała japońska telewizja NHK, nie podając szczegółów, czy którakolwiek z tych osób żyje.
  Więcej

  Ponad 30 osób zostało znalezionych w niedzielę z oznakami zawału serca w rejonie szczytu wulkanu Ontake, nazajutrz po jego erupcji - poinformowała japońska telewizja NHK, nie podając szczegółów, czy którakolwiek z tych osób żyje.

  Wulkan Ontake znajduje się w prefekturze Nagano w centralnej części japońskiej wyspy Honsiu. Setki ludzi, w tym dzieci, utknęły w sobotę na zboczach góry Ontake-san liczącej 3067 m i nie były w stanie samodzielnie z niej zejść. Turyści byli całkowicie zaskoczeni wybuchem wulkanu. Do tej pory co najmniej jedna osoba zginęła, około 40 zostało rannych, a 32 uważa się za zaginione.

  Wulkan Ontake - popularny wśród turystów, zwłaszcza jesienią - wybuchł nagle w pogodny dzień. Erupcję poprzedził dźwięk podobny do potężnego gromu, a niebo natychmiast pociemniało od pyłu. Według lokalnych władz na górze mogło znajdować się w chwili wybuchu ponad 250 wspinaczy, lecz ponad 100 zdołało samodzielnie zejść na dół.

  W akcji ratunkowej udział bierze około 550 żołnierzy, policjantów i strażaków.

 • Hipercholesterolemia rodzinna późno wykrywana
  Hipercholesterolemia rodzinna to problem nawet 160 tys. osób w Polsce. Przeważnie jest późno wykrywana, a nieleczona może skrócić życie o 20-30 lat – alarmują eksperci z okazji Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej, który przypada 24 września.
  Więcej

  Hipercholesterolemia rodzinna to problem nawet 160 tys. osób w Polsce. Przeważnie jest późno wykrywana, a nieleczona może skrócić życie o 20-30 lat – alarmują eksperci z okazji Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej, który przypada 24 września.

  W Polsce jest obchodzony po raz pierwszy z inicjatywy Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej przy I Katedrze i Klinice Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  „Z tym schorzeniem powiązano całe spektrum mutacji. Najczęstsze dotyczą genu kodującego receptor dla LDL – opisano ich już ponad tysiąc siedemset” – powiedział dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed.

  Na świecie na hipercholesterolemię rodzinną cierpi od 14 do 34 milionów ludzi. Dr Chlebus zaznaczył, w Polsce brak dokładnych informacji na ten temat. Jednak, na podstawie ekstrapolacji danych z badań epidemiologicznych prowadzonych w Europie i USA szacuje się, że choroba może w naszym kraju dotyczyć od 80 tys. do ponad 160 tys. osób.

  Jak wyjaśnił kardiolog, poziom cholesterolu LDL u osób cierpiących na hipercholesterolemię rodzinną jest nienaturalnie wysoki – może wynosić od 200 do nawet 400 mg/dl (miligramów na decylitr krwi) u osób dorosłych, które dziedziczą mutację od jednego z rodziców (tzw. heterozygoty) i powyżej 600 mg/dl u osób, które dziedziczą ją od obojga rodziców (tzw. homozygoty). Tymczasem poziom LDL cholesterolu nie powinien przekraczać 115 mg/dl.

  Nieleczona choroba grozi przedwczesnym wystąpieniem miażdżycy naczyń i chorób układu sercowo-naczyniowego, które są groźne dla życia. Co ważne, ryzyko dotyczy również osób szczupłych, aktywnych fizycznie i dbających o dietę.

  „Osoby, które dziedziczą problem od obojga rodziców mają niezwykle dramatyczny przebieg choroby. Z reguły już w wieku kilkunastu, a nieraz i kilku lat, mają nasilone objawy miażdżycy tętnic, co manifestuje się najczęściej wczesnymi zawałami serca albo zaawansowaną chorobą wieńcową wymagającą nawet wykonania operacji tzw. by-passów serca” – wyjaśnił dr Chlebus.

  U ludzi, którzy mutację dziedziczą od jednego z rodziców, tryb życia ma bardzo duży wpływ na to, kiedy choroba się ujawni. Objawy choroby wieńcowej u mężczyzn pojawiają się zazwyczaj między 55. a 60. rokiem życia. „Niemniej jednak, u nieleczonych osób z tej grupy ryzyko zgonu między 20. a 40. rokiem życia jest nawet stukrotnie wyższe niż u ludzi zdrowych” – powiedział kardiolog.

  Specjaliści z Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej podkreślają, że choroby tej nie można wyleczyć, ale dzięki odpowiedniej terapii i stylowi życia można zatrzymać jej postęp, opóźnić wystąpienie powikłań i wydłużyć życie chorych. Warunkiem tego jest jednak wczesna diagnoza choroby.

  Tymczasem, hipercholesterolemia rodzinna jest chorobą rzadko rozpoznawaną. „Zdecydowana większość dotkniętych nią osób nie jest świadoma swojego schorzenia. Często rozpoznaje się ją i leczy dopiero po wystąpieniu powikłań np. zawału serca czy innych postaci chorób układu krążenia” – powiedziała dr Agnieszka Węgrzyn z Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej.

  W ocenie dr. Chlebusa konieczne jest zwiększenie świadomości występowania tej choroby w społeczeństwie oraz w środowisku medycznym, w tym wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

  Do pacjentów, którzy powinni mieć wykonaną diagnostykę w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej eksperci zaliczyli osoby, u których w rodzinie występowała przedwczesna choroba wieńcowa, a w szczególności zawały serca w młodym wieku.

  W badaniu fizykalnym u takich osób mogą się czasem pojawić guzki w obrębie ścięgien na piętach i dłoniach (tzw. kępki żółte ścięgien), żółtawe plamki wokół oczu (tzw. żółtaki płaskie powiek) oraz pierścień rogówki.

  Diagnostyka schorzenia polega na oznaczeniu pełnego lipidogramu, w tym stężenia we krwi cholesterolu całkowitego (ChC), cholesterolu LDL, cholesterolu HDL („dobry” cholesterol) oraz trójglicerydów (TG). Konieczne jest też wykluczenie innych chorób, które mogą podwyższać poziom cholesterolu LDL we krwi, jak np. choroba tarczycy lub nerek.

  Dr Węgrzyn zwróciła uwagę, że dla lekarzy zostały opracowane specjalne kryteria rekomendowane przez Stanowisko Forum Ekspertów Lipidowych w Polsce, które pomagają ocenić prawdopodobieństwo tego schorzenia.

  Ostateczne potwierdzenie hipercholesterolemii rodzinnej można uzyskać dzięki wykonaniu badania genetycznego.

  Ważne jest również to, że rozpoznanie choroby u jednego członka rodziny pozwala na prowadzenie badań przesiewowych wśród jego krewnych. Dzięki temu osoby chore mogą już od najmłodszych lat zostać objęte specjalistyczną opieką.

  „W leczeniu choroby kluczowe znaczenie ma farmakoterapia, ale musi ona ściśle współgrać z modyfikacjami stylu życia pacjenta. Dzięki temu możemy zapobiec lub bardzo opóźnić występowanie objawów choroby” - podsumował dr Chlebus. Chodzi przede wszystkim o unikanie palenia tytoniu, które znacznie zwiększa ryzyko miażdżycy, regularną aktywność fizyczną i stosowanie odpowiedniej diety.

  Hipercholesterolemia
  Hipercholesterolemia rodzinna. Jak rozpoznać? Jak leczyć?
  Jak ochronić siebie i rodzinę przed zawałem serca?
  Pobierz poradnik


  Więcej informacji na temat hipercholesterolemii rodzinnej, jej diagnozowania i leczenia można znaleźć na stronach internetowych - www.dzienhipercholesterolemii.pl lub www.hipercholesterolemia.com.pl.

 • Justyna Kowalczyk w marszu "Przegoń zawał"
  Trzysta osób ze schorzeniami serca weźmie udział w sobotę w Krynicy-Zdroju w 2. Ogólnopolskim Marszu Pacjentów Nordic Walking pod hasłem "Przegoń Zawał". Na starcie będzie m.in. mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk.
  Więcej

  Trzysta osób ze schorzeniami serca weźmie udział w sobotę w Krynicy-Zdroju w 2. Ogólnopolskim Marszu Pacjentów Nordic Walking pod hasłem "Przegoń Zawał". Na starcie będzie m.in. mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk.

  Marsz jest jedną z wielu imprez towarzyszących V PZU Festiwalowi Biegowemu, który rozpocznie się w piątek o godz. 12 zawodami dla uczniów i młodzieży szkół sądeckich, a zakończy w niedzielę o 14 otwartym biegiem na 1 km.

  "Pani Justyna Kowalczyk potwierdziła, że będzie na starcie marszu w sobotę w południe na Krynickim Deptaku, a wcześniej spotka się z jego uczestnikami, tak jak rok temu" - poinformował Marcin Pająk z biura prasowego Fundacji Cardiovascular Center Foundation, która wraz z Klubem Pacjenta jest organizatorem tego wydarzenia, prowadząc edukację zdrowotną wśród osób po zawałach serca oraz z chorobami układu krążenia.

  W marszu na dystansie 1500 m wezmą udział m.in. pacjenci z Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii G.V.M. Carint w Sanoku wraz z członkami swoich rodzin oraz personelem medycznym. Po jego zakończeniu prof. dr hab. med. Dariusz Dudek wygłosi wykład dotyczący aktywności fizycznej, jako czynnika zapobiegającego chorobom serca "Jak ćwiczyć i jaką stosować dietę, aby żyć dłużej".

  "Jeśli chcemy uciec przed zawałem serca, to ruch jest najlepszym ku temu sposobem. Aktywność fizyczna - to jedno z naszych kluczowych zaleceń dla pacjentów po zawale serca. Oczywiście nie może przybierać formy drakońskich maratonów – powinna być umiarkowana, regularna i dostosowana do możliwości chorego. Nordic walking to optymalna forma aktywności dla osób po zawale. Dysponujemy nowoczesnymi zastawkami czy lekami, ale nic nie zastąpi zdrowego trybu życia" – podkreślił prof. Dudek z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Jak zaznaczył, odpowiedzialność personelu medycznego za zdrowie pacjenta nie kończy się z momentem wypisu ze szpitala. Edukacja zdrowotna ma bardzo duży wpływ na zdrowie osób po zawałach, dlatego pacjenci pomaszerują wspólnie z lekarzami kardiologami, pielęgniarkami oraz ratownikami medycznymi.

  "Chociaż rejestracja do marszu została ze względów organizacyjnych zakończona, to udział w nim może wziąć każdy. Na starcie, oprócz Justyny Kowalczyk, będzie też m.in. mistrz świata w nordic walking, medalista mistrzostw Polski w narciarstwie wysokogórskim, pochodzący z Rytra, a mieszkający w Nowym Sączu Tomasz Brzeski" - dodał Pająk.