2 października 2014 roku
poczta
zaloguj się
 
Poczet Lekarzy
medycyna praktyczna dla pacjentów

Parametry wyszukiwania:

Profile lekarzy i opisy placówek medycznych są całkowicie bezpłatne
 Wszyscy  A B C Ć Č D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ź Ż

Wyniki wyszukiwania

   Dalej »
Lekarz Dorota Frączek

Internista, Diabetolog

Choroby wewnętrzne, Diabetologia

Dr n. med. Arkadiusz Głowania

Internista, Diabetolog

Choroby wewnętrzne, Diabetologia

dr n. med. Barbara Grankowska

Internista, Diabetolog

Choroby wewnętrzne, Diabetologia

Dr hab. n. med. Mariusz Jasik

Internista, Diabetolog, Farmakolog kliniczny

Choroby wewnętrzne, Diabetologia, Farmakologia kliniczna

Lekarz Agnieszka Krajewska

Internista, Diabetolog

Choroby wewnętrzne, Diabetologia

Lekarz Ewa Krzyczkowska-Bokwa

Internista, Diabetolog

Choroby wewnętrzne, Diabetologia

Lekarz Roman Kuczerowski

Internista, Endokrynolog, Diabetolog

Choroby wewnętrzne, Diabetologia, Endokrynologia

   Dalej »

Poczet Lekarzy zawiera wyłącznie wizytówki stworzone przez lekarzy. Jesteś lekarzem i nie ma Cię w bazie: stwórz wizytówkę!

Przeczytaj też

 • Diabetobus wkrótce ruszy w drogę
  8 sekund – tylko tyle trwa badanie cukru we krwi, które można przeprowadzić w diabetobusie, czyli mobilnym centrum profilaktyki cukrzycowej.
  Więcej

  8 sekund – tylko tyle trwa badanie cukru we krwi, które można przeprowadzić w diabetobusie, czyli mobilnym centrum profilaktyki cukrzycowej. Pojazd Europejskiej Kliniki Cukrzycy w Dąbrowie Górniczej jest pierwszym tego typu w Polsce i został ufundowany dzięki środkom z V Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego. Diabetobus będzie wykorzystywany w akcjach informacyjnych i profilaktycznych na terenie całego województwa.

  W diabetobusie można nie tylko zbadać poziom cukru we krwi, ale także poziom tkanki tłuszczowej oraz porozmawiać z diabetologiem na temat swojego stanu zdrowia i zagrożenia cukrzycą. W akcji inaugurującej jego działanie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów katowickich szkół. - Zero bólu! – powiedział Łukasz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach, który jako pierwszy poddał się badaniu.

  W akcji uczestniczył także wojewoda Piotr Litwa, który potwierdzał, że badanie jest bezbolesne i mówił: - Mam nadzieję, że tego typu akcje przyczynią się do wzrostu świadomości i wiedzy na temat zagrożenia cukrzycą, zarówno wśród uczniów, jak i wśród ich rodziców. Zwracając się do uczniów zachęcał ich do aktywności fizycznej oraz prowadzenia zdrowego trybu życia.

  Oprócz badania uczestnicy dzisiejszego spotkania wysłuchali prelekcji prof. Przemysławy Chobot – specjalisty diabetologa współpracującego z Europejską Kliniką Cukrzycy. Z badań skorzystali także pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz zainteresowani mieszkańcy.

  V Bal Charytatywny Wojewody Śląskiego na rzecz Europejskiej Kliniki Cukrzycy odbył się 1 marca br. Dzięki hojności gości balu zebrano blisko 200 tysięcy złotych – były to wpływy z biletów, aukcji charytatywnej oraz loterii różanej. Głównym celem fundacji jest pomoc dzieciom chorującym na cukrzycę, polepszenie bezpieczeństwa i komfortu ich życia. Europejska Klinika Cukrzycy pracuje także na rzecz propagowania wiedzy o cukrzycy i zagrożeń, jakie niesie ze sobą ta choroba. Dlatego za środki zebrane podczas Balu fundacja kupiła autobus i stworzyła diabetobus.

 • Insulinoterapia a wysiłek fizyczny, czyli dobre rady diabetologa dla pacjenta
  Więcej

  Zalety aktywności fizycznej

  Regularny wysiłek fizyczny jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Również u osób chorych na cukrzycę systematyczna aktywność fizyczna daje wiele korzyści: zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, co przekłada się na niższe wartości glikemii, poprawia nastrój, pozwala kontrolować masę ciała. Dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne uznaje wysiłek fizyczny za integralną część prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczenia cukrzycy1.

  Rodzaje wysiłku

  W zależności od wpływu na metabolizm glukozy w organizmie (a przez to na poziom glikemii) wysiłek fizyczny dzielimy na wysiłek tlenowy (aerobowy, wytrzymałościowy), np.: nordic walking, jazda na rowerze, pływanie oraz wysiłek beztlenowy (anaerobowy, oporowy), np.: sporty walki, podnoszenie ciężarów, sprint oraz częściowo gry zespołowe, jak piłka nożna, koszykówka, czy tenis2. W czasie wysiłku tlenowego glukoza spalana jest z udziałem tlenu, dając najbardziej korzystny bilans energetyczny. Stężenie glukozy we krwi w czasie wysiłku zmniejsza się, a zwiększona wrażliwość na insulinę utrzymuje się przez kilka, kilkanaście godzin po jego zakończeniu (w zależności od intensywności wysiłku). Natomiast wysiłek oporowy oraz sporty związane z rywalizacją uruchamiają w organizmie procesy powodujące wzrost glikemii i w konsekwencji większe stężenie glukozy po zakończonym wysiłku. Uprawiając ten rodzaj sportu, dobrze zakończyć trening wysiłkiem tlenowym, aby zmniejszyć hiperglikemię po wysiłku.

  Przy braku przewlekłych powikłań cukrzycy oraz zadowalającym wyrównaniu glikemii, dobrze wyedukowany pacjent może podjąć każdy rodzaj aktywności fizycznej. Ale stosowanie insuliny – leku dającego największe ryzyko hipoglikemii – wymaga odpowiedniego przygotowania do podjęcia regularnej aktywności fizycznej. Każdy chory na cukrzycę musi stworzyć własny, indywidualny schemat postępowania w czasie wysiłku fizycznego. Trudno opracować uniwersalny algorytm dla wszystkich chorych na cukrzycę z uwagi na różnice w masie ciała, masie mięśni, nasileniu aktywności fizycznej czy rodzaju wysiłku2.

  Jak przygotować się do bezpiecznego uprawiania sportu, czyli kilka dobrych rad1,2,3,4

  • Jeśli chorujesz na cukrzycę typu 1 dłużej niż 15 lat lub jesteś po 35. roku życia i planujesz zmienić styl życia z mało aktywnego fizycznie na bardziej intensywny, koniecznie zgłoś się do kardiologa, aby ocenić stan układu sercowo-naczyniowego i ocenić ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
  • Pamiętaj o wygodnym obuwiu, pielęgnacji stóp i unikaniu urazów, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia stóp podczas wysiłku, zwłaszcza przy obniżonym progu czucia bólu.
  • Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu (ok. 250 ml wody na każde 20 minut aktywności fizycznej), zwłaszcza w wyższych temperaturach otoczenia i nie zapomnij o posiadaniu prostych węglowodanów przy sobie.
  • Trenuj regularnie, najlepiej codziennie, a przynajmniej co 2–3 dni – wtedy uzyskana dzięki wysiłkowi fizycznemu większa wrażliwość na insulinę utrzyma się na stałym poziomie.
  • Nie podawaj insuliny w kończynę, która będzie obciążona wysiłkiem, jeśli wysiłek rozpoczyna się 30–60 minut po jej wstrzyknięciu – insulina wtedy szybciej się wchłania i efekt jej działania będzie silniejszy.
  • Rozważ zmniejszenie dawki insuliny doposiłkowej o około 30–50% przed planowanym wysiłkiem, gdy szczyt jej działania przypada na okres wysiłku lub wkrótce po jego zakończeniu (2–3 godziny po podaniu insuliny krótko działającej lub 40–90 minut po podaniu analogu szybko działającego) – pracujące mięśnie zużywają więcej glukozy w obecności insuliny, co przy jej maksymalnym działaniu może spowodować większy spadek wartości glikemii niż w czasie spoczynku.
  • Rozważ zmniejszenie dawek insuliny również po długotrwałym intensywnym wysiłku – zwłaszcza po wysiłku wieczornym może być konieczna redukcja dawki insuliny o przedłużonym działaniu o 30–50%.
  • Oznaczaj glikemię przed wysiłkiem fizycznym, w jego trakcie (co 30–60 min) i po zakończeniu treningu.
  • Bezpieczne stężenie glukozy przed wysiłkiem to 140–180 mg/dl (7,8–10 mmol/l), jeśli masz niższe wartości, zjedz węglowodany proste przed wysiłkiem (1–2 WW). W trakcie wysiłku (trwającego dłużej niż 30 minut) zjadaj dodatkowe węglowodany proste (około 1 gram na każde 2 minuty intensywnego wysiłku tlenowego) – optymalny wartość glikemii w trakcie wysiłku to 100–180 mg/dl (5,6–10 mmol/l).
  • Jeśli wartość glikemii przed planowanym wysiłkiem jest większa niż 250 mg/dl (13,9 mmol/l), oznacz ciała ketonowe w moczu. Jeśli są obecne, nie podejmuj wysiłku. Podaj insulinę (0,05–0,1j./kg masy ciała), wypij szklankę wody. Skontroluj glikemię za około godzinę. Jeśli się zmniejszyła, można podjąć trening.
  • Przed nieplanowanym wysiłkiem fizycznym zjedz dodatkową porcję cukrów prostych – 20–30 gramy, czyli 2–3 WW na każde 30 minut wysiłku. Rozważ też zmniejszenie dawki insuliny podawanej po wysiłku.
  • Po wysiłku zjedz posiłek (o dużej zawartości węglowodanów, np. kanapki), aby uzupełnić zapasy glikogenu w wątrobie i mięśniach. Podaj ewentualnie bolus korekcyjny.
  • Nie łącz wysiłku fizycznego z alkoholem – alkohol hamuje reakcję organizmu na hipoglikemię i przez to zwiększa ryzyko wystąpienia niedocukrzenia.

  Piśmiennictwo:

  1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2013. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetol. Klin. 2013; tom 2 (supl. A): A11–A27
  2. Szypowska A., Gawrecki A.: Wysiłek fizyczny. Aktywność fizyczna u osób z cukrzycą. [W:] Mam cukrzycę typu 1. Poradnik dla pacjenta i jego rodziny. Edycja 2: 74–79
  3. Hanas R.: Wysiłek fizyczny. [W:] Cukrzyca typu 1 u dzieci, młodzieży i dorosłych. Wyd. Fundacja Edukacji Zdrowotnej, Warszawa 2010: 255–272
  4. Zozulińska-Ziółkiewicz D., Gawrecki A.: Wysiłek fizyczny u chorych z typem 1 cukrzycy. [W:] Cukrzyca typu 1 u osób dorosłych. Termedia, Poznań 2012: 139–148
 • „Bezkrwawy” glukometr FreeStyle Libre już w Europie
  Amerykańska firma Abbott otrzymała europejski certyfikat CE zezwalający na sprzedaż systemu monitorowania glukozy FreeStyle Libre.
  Więcej
  Fot. www.abbott.com

  Glukometr firmy Abbott eliminuje konieczność nakłuć przy każdorazowym pomiarze glikemii. Odczyt stężenia glukozy we krwi odbywa się za pomocą specjalnego czujnika noszonego na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie górnej części ramienia.

  System Abbott FreeStyle Libre składa się z czytnika i samoprzylepnego, wodoodpornego czujnika o średnicy 25 mm. Sensor mierzy glikemię co minutę w płynie śródmiąższowym za pomocą cienkiego, umieszczonego pod skórą, włókna o długości 5 i średnicy 0,4 mm. Po 14 dniach czujnik należy wymienić na nowy.

  Wyniki pomiaru glikemii trafiają z sensora do czytnika, który przechowuje dane przez 90 dni, zapewniając wgląd w historię stężenia glukozy we krwi.

  Dołączone oprogramowanie w przejrzysty sposób prezentuje dane zarówno lekarzom, jak i pacjentom.

  Zestaw FreeStyle Libre już wkrótce można będzie kupić za pośrednictwem stron internetowych we Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech.